Wydatki na zarządzanie wydajnością w chmurze będą zwiększać się w szybkim tempie – w ciągu 5 lat urosną przeszło 2,5-krotnie, 1,5 mld dol. w 2022 r. do 3,9 mld dol. w 2027 r. Co roku średni wzrost wyniesie 17,6 proc. – prognozuje MarketsandMarkets.

W ocenie analityków gówne czynniki powodujące wzrost rynku Cloud Performance Management to rosnące zapotrzebowanie na AI, Big Data i rozwiązania chmurowe.

Najwięcej będą wydawać na zarządzanie wydajnością w chmurze duże przedsiębiorstwa, liczące ponad 1 tys. pracowników, w celu poprawy wydajności operacyjnej biznesu w różnych regionach.

Zapotrzebowaniu na monitorowanie chmury w większych firmach sprzyja coraz częstsze wdrażanie rozwiązań SaaS. Jak stwierdzono, duże podmioty dokonują przeglądu najlepszych praktyk, by zapewnić efektywne zarządzanie wydajnością. Popularne jest CMaaS (Cloud-Monitoring-as-a-Service) -oprogramowanie dla dużych firm potrzebujących w pełni zarządzanej usługi monitorowania środowisk chmurowych i zwirtualizowanych. Rozwiązania te są dostarczane przez zewnętrznych dostawców i monitorowane 24 godz. na dobę.

Według prognozy sektor finansowy (BFSI) będzie wiódł prym na rynku – banki, ubezpieczalnie i dostawcy usług finansowych będą najszybciej zwiększać wydatki. Zachowają też generalnie znaczny udział w wydatkach. Niedawne światowe badanie dotyczące przyjęcia chmury publicznej w podmiotach BFSI wskazuje, że 80 proc. z nich rozważa strategie hybrydowe i wielochmurowe, aby uniknąć uzależnienia od jednego dostawcy.

Zarządzanie wydajnością chmury jest stosowane w branżach o znaczeniu krytycznym, takich jak BFSI, w celu znacznego usprawnienia generowania przychodów, zwiększenia wiedzy o klientach, ograniczenia kosztów, szybkiego dostarczania produktów i pomocy w monetyzowaniu zasobów danych przedsiębiorstwa – twierdzi MarketsandMarkets.