Dwie nowe fabryki czipów Intela powstaną w Magdeburgu w Niemczech. Zbudowany zostanie ośrodek R&D we Francji.

Koncern zapowiada też „zainwestowanie w badania i rozwój, produkcję i usługi odlewnicze w Irlandii, we Włoszech, Polsce i Hiszpanii”.

We Włoszech powstanie kolejny zakład. Nastąpi rozbudowa fabryki półprzewodników w Irlandii – ogłosiła firma.

Jest to część zapowiedzianych we wrześniu 2021 r. inwestycji w zwiększenie mocy produkcyjnych Intela w Europie. W sumie koncern zamierza wydać 80 mld euro w ciągu 10 lat.

Co Intel zrobi w Polsce

Intel ma w Gdańsku największy po USA ośrodek badań i rozwoju, który jest rozbudowywany. Koncern ogłaszając nowe inwestycje zapowiedział, że zwiększy powierzchnię laboratoryjną w Gdańsku o 50 proc., koncentrując się na opracowywaniu rozwiązań z zakresu głębokich sieci neuronowych, dźwięku, grafiki, centrów danych i przetwarzania w chmurze. Rozbudowa ma zostać zakończona w 2023 r.

Na decyzje o pierwszych lokalizacjach fabryk trzeba było długo czekać. Według pierwotnych zapowiedzi miały zapaść już w końcu ub.r. O budowę fabryki Intela w Polsce zabiegał również nasz rząd. Jednak już w grudniu ub.r. pojawiły się nieoficjalne informacje, że nasz kraj prawdopodobnie wypadł z gry – przypuszczalnie ze względu na niezadowalający dla koncernu miks energetyczny (zbyt mały udział zielonej energii).

Ponad 33 mld euro na początek

W zakłady w Niemczech Intel zamierza zainwestować 17 mld euro, w Irlandii – 12 mld euro, we Włoszech – 4,5 mld euro. W sumie więc na wymienione ośrodki pójdzie ok. 33 mld euro. Budowa i rozbudowa zakładów i laboratoriów Intela ma zwiększyć dostępność czipów używanych zarówno w komputerach jak i innych urządzeniach, jak też w motoryzacji. Jest to część długoterminowego planu zwiększenia mocy wytwórczych Intela.

Niemcy idealnym miejscem dla Silicon Junction

W Magdeburgu ma na stałe pracować ok. 3 tys. osób (a więcej miejsc pracy stworzą podwykonawcy zakładów), tworząc czipy do PC. Jak komunikuje Intel, „w centrum Europy, z najlepszymi talentami, znakomitą infrastrukturą i istniejącym ekosystemem dostawców i klientów, Niemcy są idealnym miejscem do ustanowienia nowego centrum – Silicon Junction – dla zaawansowanego wytwarzania czipów„. Ten tzw. Silicon Junction będzie służył jako punkt spinający inne ośrodki innowacji i produkcji w całym kraju i regionie – zapowiada koncern.

Ośrodek Leixlip w Irlandii rozszerzy możliwości w zakresie usług odlewniczych (foundry services). Po zakończeniu rozbudowy całkowite inwestycje Intela w Irlandii zwiększą się do ponad 30 mld euro.

Fabryka we Włoszech ma ruszyć w latach 2025 – 27 i zapewnić 1,5 tys, miejsc pracy nie licząc poddostawców. Zakład byłby uzupełnieniem rozwiązań foundry i możliwości rozwoju, które Intel spodziewa się realizować we Włoszech w związku z planowanym przejęciem Tower Semiconductor.