Cohesity przejmie jednostkę Veritasa, zajmującą się ochroną danych. Finalizacja transakcji jest spodziewana do końca 2024 roku.

Dzięki fuzji powstanie duży gracz na rosnącym rynku bezpieczeństwa i zarządzania danymi, wyceniany na 7 mld dol. Będzie miał 10 tys. klientów i 3 tys. partnerów, generując ok. 1,6 mld dol. przychodów.

Sanjay Poonen, CEO Cohesity i były weteran VMware’a, stanie na czele połączonych organizacji. Mają one „przewodzić nowej erze bezpieczeństwa danych i zarządzania opartego na sztucznej inteligencji” – według zapowiedzi. Jak mówił Poonen, „macie najszybszy wzrost po naszej stronie i największe zyski po ich stronie, a wszystko to razem tworzy dochodową machinę wzrostu, wprowadzającą innowacje dzięki AI”.

Warunków transakcji nie ujawniono. Według Reutera wycena biznesu Veritasa wyniosła 3 mld dol. Inwestorzy wspierający połączoną organizację to Softbank Vision Fund, Sequoia Capital i Wing Venture Capital.

Pozostałe aktywa Veritasa – działy InfoScale, Data Compliance i Backup Exec – zostaną przeniesione do odrębnej spółki, nazwanej na razie „DataCo”.

Cohesity została założona w 2013 r. Początkowo zajmowała się głównie przechowywaniem i zarządzaniem danymi. Po tym, jak Sanjay Poonen, były dyrektor operacyjny VMware’a, w 2022 r. został CEO, firma skupiła się na szybciej rozwijającym się biznesie bezpieczeństwa danych. Jak zapewnia lider Cohesity, firma w 100 proc. działa poprzez kanał sprzedaży. Wśród klientów ma duże korporacje.

Warto zauważyć, że największy konkurent Cohesity, Rubrik, według nieoficjalnych informacji planuje wkrótce wejście na giełdę.