Sprawa antymonopolowa FTC ma zmusić Facebooka do zbycia się aktywów Instagrama i WhatsAppa. Stany złożyły też odrębny pozew, twierdząc, że brak konkurencji zaszkodził konsumentom, a także osłabił ich ochronę prywatności.

– Działania Facebooka mające na celu umocnienie i utrzymanie monopolu odbierają konsumentom korzyści płynące z konkurencji. Naszym celem jest wycofanie antykonkurencyjnego zachowania Facebooka, żeby umożliwić rozwój uczciwej rywalizacji oraz innowacji – tłumaczy Ian Conner, dyrektor Biura ds. Konkurencji FTC.

Z kolei nowojorska prokurator generalna Letitia James uważa, że Facebook wykorzystał swoją dominację i monopol do zmiażdżenia mniejszych rywali i wyeliminowania konkurencji kosztem zwykłych użytkowników. Przy okazji zarobił na tym procederze miliardy dolarów przekształcając dane osobowe w dojną krowę.

Facebook w ciągu 16 lat przeszedł ewolucją od start-upu założonego na uczelni do giganta mediów społecznościowych. Z aplikacji korzysta  2,5 miliarda ludzi na całym świecie. Warto przypomnieć, że FTC odpowiednio w 2012 i 2014 roku zatwierdziło transakcje związane zakupem Instagrama i WhatsAppa. Koncern odpiera zarzuty ustami wiceprezes i radcy prawnego Jennifer Newstead.

– Rząd chce teraz załatwić sprawę i wysyła przerażające ostrzeżenie do amerykańskiego biznesu, że żadna sprzedaż nie jest nigdy ostateczna. Ludzie i małe firmy nie decydują się na korzystanie z bezpłatnych usług i reklam Facebooka, ponieważ muszą, lecz korzystają z nic ze względu na największą wartość. Zamierzamy energicznie bronić zdolności ludzi do dalszego dokonywania tego wyboru  – przekonuje Jennifer Newstead..

Dziennik The Wall Street Journal zauważa, że znaczna część manewrów Facebooka była wspomagana dzięki przejęciu izraelskiej firmy Onavo Mobile, która opracowała narzędzie do monitorowania wykorzystania dziesiątek aplikacji. To narzędzie pozwoliło Facebookowi na stosunkowo łatwą identyfikację najbardziej zagrażających mu konkurentów. Warto przypomnieć, że Mark Zuckerberg zeznając w lipcu przed Kongresem stwierdził, że Facebook nadal zmaga się z intensywną konkurencją, wymienił m.in. popularną aplikację Tik Tok.

Za złożeniem pozwu głosowało trzech komisarzy FTC – dwaj demokraci oraz republikanin. Natomiast republikańscy komisarze Noah Phillips i Christine Wilson głosowali przeciw.

Wszystko wskazuje na to, że na tym nie kończą się  problemy koncernu. Facebook jest przedmiotem wzmożonej kontroli antymonopolowej w Europie. Komisja Europejska prowadzi wstępne dochodzenie w sprawie wykorzystywania danych użytkowników, w tym do celów reklamowych.

– To ogromne dochodzenie, cały czas napływa dużo danych – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager na konferencji prasowej w zeszłym tygodniu.