Wydatki na usługi infrastruktury chmurowej na świecie zwiększyły się o 23 proc. r/r w IV kw. 2022 r., osiągając 65,8 mld dol., co oznacza wzrost aż o 12,3 mld dol. w ciągu roku.

W całym 2022 r. nakłady poszły w górę o 29 proc., do 247,1 mld dol., w porównaniu z 191,7 mld dol. w 2021 r. Tym niemniej tempo wzrostu nieco siadło pod koniec roku.

Otóż kwartalne tempo wzrostu zwolniło o ponad 10 pkt proc. w stosunku do I kw. 2022 r. (34 proc. w I kw. 2022 r. wobec 23 proc. w IV kw. 2022 r.).

Coraz większe koszty chmury

Jak zauważają analitycy, rosnące koszty chmury publicznej związane z inflacją, zmuszają klientów korporacyjnych do optymalizacji wydatków po inwestycjach IT w ostatnich trzech latach w cyfrową transformację. Niepewność makroekonomiczna przyczynia się do bardziej konserwatywnego podejścia do budżetów IT.

Firmy analizują powrót z chmury do on-premise

Coraz więcej klientów dostosowuje strategie chmurowe, w celu zwiększenia wydajności i kontroli. Obejmuje to ocenę repatriacji niektórych obciążeń z chmury do prywatnych lub kolokacyjnych centrów danych w celu obniżenia kosztów i zwiększenia wdrażania strategii hybrydowych i wielochmurowych.

Canalys ocenia, że tempo wzrostu rynku usług infrastruktury chmurowej będzie nadal spowalniać przez kilka następnych kwartałów, aczkolwiek zapotrzebowanie firm na cloud utrzyma się.

W 2023 r. spodziewany jest wzrost globalnych wydatków o 23 proc., w porównaniu z 29 proc. w 2022 r.

Korporacje przystopowały migrację

Pogarszające się warunki makroekonomiczne i nadchodząca recesja spowolniły zakres i tempo migracji do chmury w IV kw. 2022 r., zwłaszcza przez klientów korporacyjnych.

Dotknęło to hiperskalerów, których wzrost zmniejszył się o ok. 5 pkt proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. W IV kw. 2022 r. AWS, Microsoft Azure i Google Cloud łącznie wyszli na plus 26 proc. r/r, mając w sumie 65 proc. udziału w wydatkach klientów.

Nadchodzi jednak jeszcze większe hamowanie. Przedsiębiorcy reagują na wyższe ceny chmury i większe niż oczekiwali koszty operacyjne, dlatego starają się zmniejszyć wykorzystanie usług w modelu pay-per-use.

„Nastąpi znaczne spowolnienie absorpcji kontraktów chmurowych, co przełoży się na spadek przychodów z chmury” – przewiduje Yi Zhang, analityk Canalys Research.

„Klienci ponownie zastanawiają się, w jaki sposób wykorzystują chmurę w swoich operacjach biznesowych” – komentuje Alex Smith, wiceprezes Canalysa. – „W niektórych przypadkach występuje naturalne spowolnienie zapotrzebowania na moc obliczeniową, ponieważ podstawowe operacje odnotowują mniejszą aktywność. Ponadto konserwatywne budżetowanie firm doprowadzi do mniejszej liczby eksperymentów w ciągu najbliższych 12 miesięcy” – dodaje.

AWS z najniższym wzrostem w historii

AWS był liderem rynku usług infrastruktury chmurowej w IV kw. 2022 r., odpowiadając za 32 proc. całkowitych wydatków. Szacuje się, że poprawił przychody o 20 proc. r/r, co jest najniższym w historii wskaźnikiem wzrostu dla AWS.

Spadek wydatków klientów korporacyjnych, w połączeniu z rosnącymi kosztami energii i eksploatacji serwerów zwiększył negatywny wpływ na rentowność korporacji.

Microsoft Azure miał 23 proc. światowego rynku w IV kw. 2022 r. po wzroście o 31 proc. r/r. Mimo umiarkowanego wzrostu zużycia na platformie Azure, oczekuje się, że jej przychody będą stabilne, ponieważ backlog wzrósł do 189 mld dol. w IV kw. 2022 r.

Microsoft stawia na AI jako siłę napędową Azure, po ogłoszeniu, że jest wyłącznym dostawcą chmury dla OpenAI do obsługi swoich usług AI, w tym ChatGPT.

Google Cloud pod względem dynamiki wyprzedził zarówno AWS, jak i Azure, odnotowując wzrost o 36 proc. r/r i osiągając 10 proc. udziału w rynku. Firma zobowiązała się do większego zaangażowania w społeczność partnerów dystrybucyjnych, aby stymulować wzrost w 2023 r.