Chmura elastyczna łączy tradycyjne IT z technologiami cloud computingu. Wirtualizacja każdego elementu infrastruktury pozwala na wykorzystanie dowolnej technologii w środowisku chmury, dotyczy to zarówno sprzętu (jak pamięci masowe, macierze, urządzenia sieciowe – może to być własny sprzęt użytkownika), jak i oprogramowania ( platforma wirtualizacyjna i system operacyjny) – twierdzi Infomex, dostawca platformy chmury elastycznej. Zapewnia, że taka architektura pozwala na wykluczenie tzw. vendor lock–in, czyli uzależnienia od konkretnego dostawcy lub technologii.  

Według PMR polski rynek usług chmurowych ma duży potencjał wzrostu – udział cloud computingu w wydatkach IT lokalnych przedsiębiorstw jest obecnie ponad dwukrotnie niższy niż średnia światowa (1,5 proc. wobec 3,4 proc. w br.), ale przychody w chmurze publicznej rosną co roku o 30 proc.

Z kolei według ustaleń Gartnera przychody na światowym rynku chmury publicznej wzrosną w 2016 r. o 17 proc. wobec 2015 r., do 208 mld dol. W tym dużo bardziej zwiększą się obroty na usługach infrastrukturalnych IaaS – o 42,8 proc., a na SaaS – o 21,7 proc.  Wzrost większy niż średnia na rynku przewidywany jest w przypadku MŚP. Do 2020 r. nakłady tych firm na usługi chmurowe będą wzrastać średnio o 20,5 proc. rok do roku.