Sam Altman, szef Open AI, twórcy ChataGPT, opuścił stanowisko dyrektora generalnego.

„Nie zawsze był szczery w kontaktach z zarządem, co utrudniało jego zdolność do wykonywania swoich obowiązków” – oświadczyła w piątek firma. „Zarząd nie ma już zaufania co do jego zdolności do dalszego przewodzenia OpenAI” – stwierdzono bez ogródek.

Tymczasowym CEO OpenAI została Mira Murati, dyrektor ds. technologii. Greg Brockman opuści stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów, ale pozostanie w OpenAI.

Jednak pracownicy i inwestorzy OpenAI chcą, by przywrócić Altmana na stanowisko.

Jak poinformowały Wirtualne Media, po zwolnieniu Altmana z firmy postanowiło odejść trzech polskich inżynierów: Aleksander Mądry, profesor MIT, Jakub Pachocki, dyrektor ds. badań i badacz Szymon Sidor.

Microsoft, który jest głównym inwestorem spółki (ma 49 proc. udziałów), zadeklarował po ogłoszeniu zmiany, iż „pozostaje wierny Mirze [tymczasowej CEO] i jej zespołowi”.

Jednak według nieoficjalnych informacji powrót Altmana wciąż jest na stole i Microsoft ma odgrywać kluczową rolę w negocjacjach. Według Financial Times firma miała analizować w weekend opcje obejmujące m.in. przywrócenie Altmana na stanowisko.

Dyrektor ds. strategii Jason Kwon stwierdził w sobotę, że jest optymistą co do powrotu Altmana i Brockmana do dotychczasowych ról.

We wrześniu The Wall Street Journal doniósł, że OpenAI rozmawia z inwestorami na temat sprzedaży akcji, przy wycenie firmy na 80 – 90 mld dol., czyli trzykrotnie więcej niż na początku tego roku. W tym roku spodziewane przychody OpenAI to ok. 1 mld dolarów.

W zeszłym tygodniu Altman zapowiedział, że planuje pozyskać większe środki od Microsoftu dla firmy.

AKTUALIZACJA
Sam Altman i Greg Brockman wraz z kolegami dołączą do Microsoftu.