Piotr Lichota został zastępcą dyrektora NASK ds. projektów administracyjno-edukacyjnych. Będzie nadzorować m.in. program OSE – Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, EZD RP oraz mDokumenty. Na nowe stanowisko powołał go minister cyfryzacji Marek Zagórski.

To kolejna zmiana w kierownictwie instytutu. W lutym br. dyrektorem został Kamil Sitarski.

Piotr Lichota jest w NASK od marca 2019 r. Najpierw był doradcą dyrektora ds. projektów administracyjno – edukacyjnych, uczestniczył w pracach zespołu, realizującego projekt OSE. Następnie pełnił funkcję pełnomocnika dyrektora NASK ds. nadzoru właścicielskiego. Jest także doradcą ministra cyfryzacji ds. współpracy z jednostkami nadzorowanymi i podległymi.

Wcześniej Piotr Lichota pełnił funkcje dyrektorskie w różnych instytucjach. Najdłużej w Telewizji Polskiej, gdzie dwukrotnie kierował oddziałem w Szczecinie (od października 2017 do lutego 2019 r. oraz w latach 2006 – 2011). Był także dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (sierpień 2016 – maj 2017). Przez kilka lat pracował jako dziennikarz w RMF FM. 

Piotr Lichota jest absolwentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odbył również studia podyplomowe z dziennikarstwa, prawa administracyjnego i samorządowego oraz audytu i kontroli.