Atos złożył ofertę przejęcia DXC Technology, wyceniając firmę na 10 mld dol. (łącznie z wierzytelnościami). Zamierza stworzyć globalną „potęgę usług cyfrowych” – informuje Reuters. Obie firmy mają oddziały w Polsce.

DXC twierdzi, że jest zaskoczone ofertą. Zarząd zapowiedział jednak, że ją rozważy.

Francuskiej firmie zależy przede wszystkim na wzmocnieniu pozycji na rynku amerykańskim. Ostatnim dużym zakupem Atosa była amerykańska firma Syntel, przejęta w 2018 r. za 3,4 mld dol. Koncern informatyczny poszerza portfolio kupując ostatnio firmy z sektora cyberbezpieczeństwa, AI, konsultingu IT.

3 lata na rynku

DXC Technology to korporacja powstała w 2017 r. na bazie wydzielonego z HPE działu Enterprise Services oraz spółki CSC. Koncentruje się na usługach i wsparciu transformacji cyfrowej dużych przedsiębiorstw.

Jeden z komentatorów Reutera twierdzi, że DXC jest zbyt małą firmą, by działać samodzielnie w świecie niskich marż.

Niższe przychody, większe długi

W 2019 r. zrezygnował dotychczasowy szef DXC, Mike Lawrie, a na czele firmy stanął Mike Salvino, który przez ponad dwie dekady był w Accenture.

Firma boryka się z rosnącym zadłużeniem. W roku finansowym 2020 przychody DXC spadły o 5,5 proc., do 19,6 mld dol., a całkowite zadłużenie wzrosło o ponad 30 proc., do 9,9 mld dol. – podaje Reuter.

Nowy CEO postanowił zbyć działy niezwiązane z podstawową działalnością.

W ub.r. DXC sprzedało dział skoncentrowany na medycynie, a ostatnio zapowiedziało odłączenie jednostki zajmującej się outsourcingiem usług transakcyjnych.

DXC w 2019 r. za 2 mld dol. kupiło natomiast Luxoft, szwajcarski koncern, jednego z największych graczy na rynku konsultingu i outosourcingu IT.

W Polsce w okresie 1.11.2017 – 31.03.2019 r. DXC Technology osiągnęło w sumie 873 mln zł przychodów.