Cyberprzestępcy powiązani z Rosją ponownie zaatakowali. Tym razem na celowniku ugrupowania NoName057(16) były m.in. strony Polskiego Radia, portu w Gdyni, ePUAP, województwa Lubelskiego.

Z wiadomości rozesłanej przez gang wynika, że jest to zemsta za wsparcie ukraińskiej armii polskim sprzętem wojskowym.

Takie ataki będą powszechne w 2024 roku

Choć NoName057(16) zapowiadał, iż jego działania będą „koszmarem” dla Polski, poniedziałkowy atak DDoS nie przyniósł poważnych zakłóceń, co oznacza, że specjaliści IT coraz lepiej radzą sobie z takimi zagrożeniami.

Grupa jest najbardziej aktywna przeciwko polskim celom w ciągu ostatniego roku. Ostatnio jej atak stwierdzono w czasie październikowych wyborów.

Tego typu ataki staną się powszechne w 2024 roku – przewidują eksperci Check Point Software.

„Od tragedii do farsy”

Wojciech Głażewski, szef polskiego oddziału Check Pointa zauważa, że przygotowane przez rosyjskie grupy cyberprzestępcze ataki DDoS nie zaskakują już administratorów najważniejszych witryn.

„Ataki takie jak przeprowadzane przez NoName zdarzają się coraz częściej, a w przyszłym roku mogą stać się codziennością. Historia zatacza koło, przechodząc od tragedii do farsy. Działania rosyjskich haktywistów nie robią już na nikim wrażenia, co nie oznacza, że działy IT nie powinny być gotowe na każdą okoliczność” – mówi dyrektor.

Według obserwacji firmy począwszy od IV kwartału 2022 r. liczba cyberataków na Ukrainę spadła, natomiast wzrosła w krajach sojuszniczych NATO, takich jak Polska.

W dniu 30 listopada premier Morawiecki po raz kolejny przedłużył obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (Charlie–CRP) na całym obszarze RP do 29 lutego 2024 r. Tak wysoki poziom obowiązuje już od 21 lutego 2022 r. i wymaga wzmocnionej ochrony podmiotów infrastruktury krytycznej.

Z danych Check Point Research wynika, że cyberprzestępcy najczęściej uderzają w Polsce w podmioty użyteczności publicznej – średnio 1282 razy w tygodniu. To nietypowe, bo na świecie ten sektor zajmuje 7-8 miejsce na liście atakowanych branż.