Ponad 360 tys. fałszywych stron internetowych zablokował w 2023 r. CERT Orange Polska. To niemal trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Jak wiele jest do zrobienia jeśli chodzi o edukację użytkowników, pokazuje fakt, że w linki prowadzące do stron stworzonych przez oszustów kliknęło aż 5,5 mln internautów. Jak zapewnia dostawca, dzięki blokadzie (CyberTarczy) uniknęli utraty danych albo oszczędności.

3 największe zagrożenia

Niechlubnym liderem na liście najpowszechniejszych zagrożeń w kraju pozostaje phishing (44 proc.), na kolejnych miejscach są ataki DDoS (18 proc.) i złośliwe oprogramowanie (15 proc.). Lista top 3 nie zmieniła się znacząco w ciągu ostatnich kilku lat.

W przypadku phishingu – obejmującego fałszywe inwestycje i oszustwa na kupującego – w 2023 r. trzykrotnie wobec 2022 r. wzrosła liczba blokad CyberTarczy (z 13 tys. do 38 tys.).

W 2023 r. internauci najczęściej klikali w fałszywe linki zachęcające do inwestycji, a pod względem liczby blokowanych stron na pierwszym miejscu znalazły się te z płatnościami.

Silne ataki DDoS i wirtualne tortury

Do do ataków DDoS, to były wielowektorowe i rekordowo silne – w styczniu ub.r. odnotowano największy atak o sile niemal 544 Gb/s. Wg danych CERT Orange Polska nadal utrzymuje się trend mocnych, ale krótkich ataków: podobnie jak w 2022 r. zdecydowana większość z nich trwała poniżej 10 minut.

Stwierdzono też jednak tzw. Web DDoS Tsunami, które potrafią trwać wiele godzin lub nawet dni i ataki aplikacyjne na usługę DNS tzw. DNS Water Torture, które osiągały między 50 a 300 tys. zapytań na sekundę.

Największy wzrost na spyware

W instalowaniu złośliwego oprogramowania na urządzeniach ofiar dużą rolę odgrywa socjotechnika. Do tego celu przestępcy używają phishingu, czy tzw. malvertisment – reklamy, w których umieszczane są linki prowadzące do złośliwych stron.

Jeśli chodzi o rodzaje złośliwego oprogramowania, to największy przyrost w 2023 r., o blisko 40 proc., dotyczył oprogramowania szpiegowskiego (spyware), wykradającego wrażliwe dane z urządzeń ofiar. Najczęściej przestępcy posługowali szkodnikiem o nazwie Agent Tesla, który w ub.r. dominował w mejlach phishingowych do polskich internautów.


Dane udostępnia Raport CERT Orange Polska za rok 2023.