W I kw. 2024 r. Asbis zwiększył sprzedaż w Polsce (w USD) o 10,1 proc. rok do roku, do 28,5 mln dol. Jednak w złotych wzrost był nikły – licząc po średnich kursach USD/PLN, przyjętych w sprawozdaniu finansowym.

W przeliczeniu na PLN w I kw. 2024 r. przychody Asbisu w naszym kraju wyniosły 113,93 mln zł wobec 112,99 mln zł w I kw. 2023 r. Oznacza to wzrost o niecały 1 proc. r/r.

W I kw. br. wyraźnie wyhamowała więc dynamika wzrostu przychodów w Polsce, znacznie większa w ub.r. (w całym 2023 r.: +46 proc. w USD. +37 proc. w PLN). Warto przy tym odnotować, że tegoroczne wyniki są i będą porównywane do wyższej bazy z ub.r.

W minionym miesiącu Asbis Poland podwoił powierzchnię magazynowo – biurową w centrum logistycznym Ideal-Idea City Park w Raszynie pod Warszawą do 5 tys. mkw., co uzasadniono rosnącą sprzedażą w kraju.

Według spółki w I kw. 2024 r. najlepiej sprzedającymi się kategoriami produktowymi w Polsce były procesory, dyski SSD i monitory.

Awans Polski w Top 10

Po wzroście sprzedaży w pierwszych trzech miesiącach br. Polska awansowała o kolejną pozycję w rankingu rynków, na których Asbis Enterprises osiąga największe przychody, przesuwając się na 6 miejsce.

Struktura przychodów – Top 10 krajów w I kwartale 2024 r. oraz I kwartale 2023 r. (w mln USD)

Polski rynek wyróżnił się na plus

Co ciekawe, polski rynek pomimo niższego niż w ub.r. wzrostu wyróżnił się na plus na tle globalnych obrotów Asbisu, gdzie odnotowano spadek -1,2 proc. r/r w I kw. 2024 r., do 713,2 mln dol. (czyli 2,85 mld zł).

Marża zysku brutto zmniejszyła się (r/r) do 8,28 proc. z 8,6 proc. Niższy niż przed rokiem był zysk operacyjny oraz zysk netto (14 mln dol., tj. ok. 56 mln zł).

Wyniki finansowe Grupy Asbis w I kwartałach lat 2024 i 2023 (mln USD)

Szara strefa w Kazachstanie

Sprzedaż dystrybutora zmniejszyła się głównie ze względu na spadek w regionie WNP.

Bilans pociągnęła w dół zwłaszcza niższa o 11 mln dol. (r/r) sprzedaż w Kazachstanie, który jest obecnie największym rynkiem dla grupy. Jak wyjaśnia firma, było to efektem wzrostu szarej strefy, któremu Asbis obecnie stara się przeciwdziałać przy pomocy swoich dostawców.

Ponadto niższa od oczekiwanej okazała się sprzedaż na Ukrainie, w związku z intensyfikacją działań wojennych i problemami logistycznymi wskutek blokady granicy polsko – ukraińskiej.

„Pierwszy kwartał 2024 roku był dla Asbis okresem pełnym wyzwań pod względem ograniczeń podażowych i popytowych na wielu rynkach naszej działalności. Mieliśmy do czynienia z nadmiarem nieoficjalnego importu wielu grup produktowych, które charakteryzowały się przewagą cenową nad naszymi produktami. Nie jest to dla nas nowa sytuacja, mieliśmy już z nią do czynienia w przeszłości. Wspólnie z Apple już działamy nad rozwiązaniem tej sytuacji” – informuje Serhei Kostevitch, prezes Grupy Asbis.

Jest prognoza na 2024 rok

W dniu 8 maja br. Asbis opublikował prognozę finansową na 2024 r. Spodziewa się przychodów ze sprzedaży pomiędzy 3,1 mld dol. a 3,4 mld dol. (dla porównania w 2023 r. było 3,06 mld dol.) oraz zysku netto pomiędzy 60 mln dol. a 64 mln dol. (w 2023 r. 78 mln dol. – bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych).