Inflacja i wojna niewiele zaszkodziły rynkowi big data i analityki w Europie Zachodniej. Odnotował wzrost o 18,7 proc. rok do roku w stałej walucie (w USD) w II połowie 2022 r. wobec 21,5 proc. w I półroczu. Europa Środkowo-Wschodnia doświadczyła poważnego spowolnienia i była tylko 0,5 proc. na plusie r/r.

Przewiduje się jednak, że w 2023 r. perspektywy dla całej Europy poprawią się. Wydatki w stałej walucie zwiększą się o 14 proc. Dobre są też prognozy na kolejne lata. Średni roczny wzrost w latach 2023 – 2027 powinien sięgnąć 19 proc. dla regionu CEE i 20,8 proc. dla zachodniej części kontynentu.

Generatywna AI głównym czynnikiem wzrostu

Jednym z kluczowych czynników wzrostu będzie pojawienie się generatywnej sztucznej inteligencji. Wszyscy najwięksi gracze na tym rynku ogłosili już dodanie różnych generatywnych rozwiązań AI do swojego portfolio big data i analityki” – mówi Veronika Paal, starszy analityk w IDC. Wymienia AWS, Salesforce’a, Microsoft Azure i Oracle’a.

ESG też zwiększy wydatki

Generatywna sztuczna inteligencja to tylko jeden z czynników wpływających na rynek. Według Matiji Misic, analityka badawczego w IDC, „dostawcy będą coraz częściej dążyć do usprawnienia swoich procesów analizy danych, zwłaszcza w obszarze ESG, gdzie zmieniające się przepisy europejskie i nadchodzące standardy raportowania zrównoważonego rozwoju, takie jak ESRS, powodują, że firmy śledzą nowe wskaźniki i poprawiają swoje wyniki”.