W okresie pandemii pojawiła się nowa grupa ekspertów IT, którzy podejmują się krytycznych wyzwań, zacierających granice między strategią biznesową a operacjami IT.

Według raportu Cisco AppDynamics 88 proc. ankietowanych fachowców IT uważa się obecnie za liderów biznesu, jednak zaledwie 10 proc. ekspertów IT osiągnęło elitarny – jak go określa producent – status „Agentów Transformacji”.

Koncentracja na doświadczeniach użytkowników

„Osoby te reprezentują liderów najwyższego szczebla, którzy redefiniują i dostarczają wysokiej jakości cyfrowe narzędzia i usługi, które tworzą zawsze dostępne, bezpieczne i wyjątkowe doświadczenia użytkownika. Takie, jakich obecnie wymagają klienci” – tak koncern tak definiuje „Agentów Transformacji”.

Jak wyjaśnia Liz Centoni, Chief Strategy Officer w Cisco, liderzy wśród specjalistów IT starają się lepiej zrozumieć, jak problemy w ich organizacjach wpływają na doświadczenie użytkowników i działanie aplikacji, dostosowując się do zmian za pomocą rozwiązań, które pozytywnie wpływają na cały biznes.

Przed takimi menedżerami stoją jednak coraz większe wyzwania. Rosnąca złożoność IT, coraz większa masa danych, nowe modele pracy i oczekiwania biznesu powodują większe zapotrzebowanie na odpowiednie umiejętności i zasoby.

Już 84 proc. badanych twierdzi, że także umiejętności i cechy określające Agenta Transformacji uległy zmianie, a 66 proc. respondentów przyznaje, że obecnie trudniej jest uzyskać taki status.

Jeden na czterech pytanych specjalistów IT przyznaje, że ich organizacja utknęła w reaktywnym trybie „gaszenia pożarów”.

W co zamierzają inwestować liderzy IT

Z badania Cisco wynika, że respondenci szczególnie poszukują narzędzi umożliwiających kompleksową widoczność swoich środowisk IT, aby lepiej zarządzać i optymalizować dostępność i wydajność aplikacji. Wymaga to skoncentrowania inwestycji na bezpieczeństwie, możliwości obserwacji oraz infrastrukturze w chmurze. Ważne jest również powiązanie wydajności IT z podejmowaniem decyzji biznesowych.

  • 77 proc. respondentów uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ważne będzie inwestowanie w bezpieczeństwo aplikacji, aby sprostać potrzebom klientów i pracowników
  • 71 proc. badanych sądzi, że ich organizacja będzie musiała zainwestować w widoczność aplikacji i infrastruktury cloud-native
  • 84 proc. osób twierdzi, że potrzeba utrzymania wydajności aplikacji biznesowych jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej
  • 85 proc. uczestników badania przyznaje, że pełna obserwowalność stosu technologicznego jest kluczowa dla zrównoważonej transformacji i innowacji w ich organizacji.

——————————————————————————————

Badanie do raportu Cisco „Agents of Transformation 2022 przeprowadzono wiosną br. wśród 1150 profesjonalistów IT z 13 krajów, pracujących w firmach o rocznych przychodach ponad 500 mln dol.