Przychody największego światowego dystrybutora IT, TD Synnex, w IV kw. finansowym 2022, zakończonym 30 listopada ub.r., wzrosły o 4 proc., do 16,2 mld dol. r/r (o 11 proc. po stałych kursach walut). Zysk operacyjny (GAAP) poprawił się o 80 proc., do 334,2 mln dol., a zysk netto o 85 proc., do 221,2 mln dol.

Marża brutto wzrosła do 6,52 proc. z 6,04 proc.

Przychody w Europie liczone w USD spadły o 2,5 proc. r/r, do 5,4 mld dol. Jednak po stałych kursach walut był wzrost o ponad 12 proc. Marża operacyjna sięgnęła 1,4 proc. wobec 0,8 proc. rok wcześniej.

W całym roku 2022 sprzedaż TD Synnex wyniosła 62,34 mld dol., co jest rekordem w globalnej dystrybucji.

Co napędzało sprzedaż w 2022 r.

Według CEO w 2022 r. wzrost pochodził z trzech głównych obszarów. Pierwszym były rozwiązania zaawansowane (data center, infrastruktura), a drugim biznes hiperskalowy, obejmujący dużych dostawców usług w chmurze. Trzecim obszarem wzrostu okazało się to, że „mamy kilka wyspecjalizowanych firm, globalną dystrybucję komponentów, a także kilka strategicznych usług logistycznych, które również całkiem nieźle się rozwinęły” – stwierdził Rich Hume dla CRN USA.

Co będzie rosło w 2023 r.
Chmura, bezpieczeństwo, analityka, IoT i infrastruktura hiperskalowa. Wzrost w tym zestawie ofert wyprzedzi branżę co najmniej dwukrotnie, jeśli nie więcej” – przewiduje Rich Hume.

Według niego te obszary stanowią już 20 proc. działalności dystrybutora, z punktu widzenia rozliczeń brutto.

Jeśli chodzi o tradycyjną część rynku, dystrybutor przewiduje niski, jednocyfrowy wzrost w br.
Można oczekiwać schłodzenia popytu zwłaszcza w przypadku urządzeń końcowych, głównie komputerów, jednak zostanie to z nawiązką zrekompensowane rosnącą sprzedażą zaawansowanych rozwiązań. Dla TD Synnex 2023 r. będzie rokiem dalszego wzrostu – uważa CEO.

Jeśli chodzi serwery, pamięci masowe, sieciówkę w I poł. 2023 r. szef firmy spodziewa się odrabiania zaległości w dostawach, co zwiększy przychody. W drugim półroczu kategoria zaawansowanych rozwiązań prawdopodobnie powróci natomiast do norm historycznych.

Co do komputerów, to CEO oczekuje spowolnienia w pierwszym półroczu i lepszych wskaźników w drugiej połowie roku.

Sumując sprzedaż tradycyjnych, jak i szybko rozwijających się technologii, w ocenie szefa firmy w 2023 r. na rynku można spodziewać się wzrostu o 3 – 5 proc.

Jak zauważa CEO, branża IT w ostatnich 15 latach przekraczała PKB średnio o ok. 3 pkt proc. Dla Europy prognoza PKB na 2023 r. to ostatnio -0,3 proc. r/r, więc nawet w razie recesji w gospodarce branża powinna wyjść na plus.

Poprawa w łańcuchu dostaw

Jak informuje Rich Hume zaległości zostały znacznie zmniejszone. Nadal są duże w zakresie zaawansowanych rozwiązań, takich jak serwery, pamięć masowa, sieciówka itp. Jednak do połowy roku można spodziewać się poprawy. Co istotne TD Synnex nie przewiduje znaczących zakłóceń dostaw w związku z obecną sytuacją z Covid-19 w Chinach.