Wydatki na inteligentne budynki powiększą się w ciągu 5 lat o 67 proc., z 72,6 mld dol. w 2021 r. do 121,6 mld dol. w 2026 r. Wynika z tego, że średnia roczna stopa wzrostu wyniesie w tym okresie 10,9 proc. – według MarketsandMarkets.

Liczby te obejmują usługi oraz rozwiązania (takie jak zarządzanie bezpieczeństwem i ochroną, zarządzanie infrastrukturą budynków i siecią oraz IWMS, czyli zintegrowany system zarządzania miejscem pracy) w obiektach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych.

Prognoza zakłada, że rosnącym wydatkom będzie sprzyjać coraz powszechniejsze stosowanie opartego na IoT systemu zarządzania budynkami, większa świadomość konieczności odpowiedniego wykorzystania przestrzeni, podwyższone standardy i nowe przepisy branżowe oraz wzrost zapotrzebowania na energooszczędne systemy.

Największe wydatki idą na bezpieczeństwo

Rozwiązania do zarządzania ochroną i zabezpieczeniami przyciągnęły największe inwestycje na rynku smart buildings w 2021 r.

Przyczyniła się do tego rosnąca liczba wdrożeń systemów kontroli dostępu, monitoringu wideo, systemów ochrony przeciwpożarowej i innych zabezpieczających mieszkańców i mienie.

Zdaniem analityków łatwo można osiągnąć korzyści z nowych technologii i ich integracji za pośrednictwem zaawansowanych sieci bezprzewodowych, obsługujących czujniki i narzędzia internet rzeczy.

Budynki przemysłowe z najszybszym wzrostem

Oczekuje się, że na rynku smart buildings nakłady na obiekty przemysłowe będą rosły najszybciej do 2026 r.

Inteligentne rozwiązania dla budynków przemysłowych automatyzują bezpieczeństwo, utrzymanie, kontrolę temperatury, ułatwiając sprawne zarządzanie nieruchomościami także za pomocą urządzeń mobilnych.

Prognozuje się, że właściciele obiektów przemysłowych będą wdrażać rozwiązania smart buildings, aby zaoszczędzić na energii i kosztach, osiągnąć większą produktywność, usprawnić zarządzanie tożsamością i dostępem oraz nadzór. Wymagania użytkowników mogą być oczywiście różne w zależności od procesu produkcyjnego i założonych celów wdrożeń.