W Polsce 31 proc. ankietowanych firm przyjęło technologię chmury w wielu obszarach swojej działalności i rozwinęło swój model operacyjny. Natomiast 7 proc. twierdzi, że w pełni przenoszą się do chmury i skalują ją w całej firmie – co oznacza wysoką dojrzałość chmurową według raportu PwC.

Firmy poszukują znacznych korzyści ze swoich inwestycji w technologie cloud. Biorąc jednak pod uwagę niski poziom dojrzałości chmurowej, wniosek z raportu jest taki, że większość ankietowanych menedżerów nie zdaje sobie w pełni sprawy z korzyści płynących z inwestycji w chmurę.

Po co firmom chmura
Po 35 proc. firm w Polsce wskazuje, że wykorzystuje chmurę do zwiększenia zwinności organizacji i szybszego wejścia na rynek. Dla 34 proc. najważniejsza jest poprawa cyberbezpieczeństwa, natomiast 33 proc. twierdzi, że cloud przyczynia się do lepszego podejmowania decyzji. Obniżenie kosztów wymieniło 29 proc.

Dla porównania na dojrzałym rynku amerykańskim lepsze podejmowanie decyzji zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 52 proc., a poprawa jakości obsługi klienta, oszczędności kosztów i zwiększona produktywność plasują się na kolejnych miejscach z wynikami nieco poniżej 50 proc.

Ekspert: chmura to nie jest po prostu projekt IT

Chmura to nie IaaS, PaaS czy SaaS czy wyłącznie inny model dostarczania zasobów IT. Wykorzystując chmurę jesteśmy powyżej tych warstw ponieważ celem wdrożenia nie jest technologia sensu stricto a wartość biznesowa” – podkreśla Przemysław Galiński, Cloud & Digital Director, PwC CEE.

Jak wyjaśnia, chmura ma zapewnić spójność z trendami technologicznymi, adresować pośrednio oczekiwania biznesowe i wzmocnić innowacje. „Nadal jednak wiele organizacji wdraża chmurę w tradycyjnym modelu traktując ją jako element wyłącznie technologii” – twierdzi ekspert.

Jak zaznaczono w raporcie, dobrze przeprowadzona transformacja chmurowa wymaga skutecznej komunikacji i współpracy między wszystkimi interesariuszami. Jednak dane pokazują, że przeprowadzający transformację rozpoczynają współpracę z liderami i zespołami z innych działów firmy na różnych etapach, jeżeli w ogóle. Jedynie ok. jedna trzecia współpracuje z innymi liderami w swojej organizacji tak wcześnie, jak to możliwe — już na etapie planowania zmian.

—————————————————————————-

PwC przeprowadziło ankietę wśród 389 liderów technologii i biznesu z siedmiu państw Europy Środkowej i Wschodniej, z firm różnych branż (w tym 168 respondentów było z Polski).