Aż 42 proc. kadry kierowniczej lub członków ich rodzin doświadczyło cyberataku, którego konsekwencje były tak poważne, jak naruszenie danych całej firmy – podaje Atlas VPN, powołując się na raport z badań BlackCloak i Ponemon Institute w maju br. O ataki na szefów i dyrektorów firm pytano ponad 500 specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa z przedsiębiorstw różnych branż.

Opłakane skutki uderzenia w szefów

Konsekwencje udanych cyberataków na kadrę kierowniczą okazały się dewastujące dla firm.

Obejmowały utratę klientów lub partnerów biznesowych (66 proc.), kradzież wrażliwych danych finansowych (47 proc.), kradzież cennych aktywów korporacyjnych, takich jak własność intelektualna (36 proc.), utratę reputacji (33 proc.), wyciek danych klienta lub pracownika (27 proc.), strategii biznesowych (24 proc.) i danych badawczo-rozwojowych (18 proc.).

Ponad 60 proc. firm nie ma odpowiedniego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa

Co gorsza okazało się, że większość organizacji nie jest przygotowana do zapobiegania ataków lub łagodzenia szkód. Aż 62 proc. organizacji nie ma dedykowanego zespołu do zapobiegania lub reagowania na cyberataki na kadrę kierowniczą i ich rodziny.

Tak marna ochrona jest w sytuacji, gdy 79 proc. respondentów uważa, że prawdopodobne są przyszłe cyberataki na dyrektorów, co podkreśla pilną potrzebę rozwiązania tego problemu.

Ponury obraz cyberbezpieczeństwa liderów

Chris Pierson, CEO i założyciel BlackCloaka, podkreślił, że wyniki badania są zgodne z wnioskami z dyskusji ze starszymi liderami ds. bezpieczeństwa IT. Wyłania się z nich ponury obraz.

Otóż korporacje są źle przygotowane do konfrontacji z cyberzagrożeniami wymierzonymi w prywatne życie kadry kierowniczej. Co zaskakujące, tylko 9 proc. specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa wyraziło duże zaufanie w zdolności swoich CEO lub kadry kierowniczej do ochrony ich komputerów przed wirusami, a zaledwie 22 proc. wierzyło, że szefowie chronią swoje osobiste e-maile.

Co najczęściej grozi dyrektorom

Zazwyczaj hakerzy są w stanie ujawnić adres domowy, numer telefonu i osobisty adres e-mail kierowników – 57 proc. respondentów doświadczyło tego w ciągu ostatnich dwóch lat.

Inne zagrożenia obejmują infekcje złośliwym oprogramowaniem urządzeń osobistych szefów lub członków ich rodziny (56 proc.), włamania do poczty e-mail (42 proc.), podszywanie się pod te osoby online (34 proc.).

Atlas VPN blog