Wartość rynku ITAD (IT Asset Disposal) będzie zwiększać się w najbliższych latach średnio o 7,6 proc. rocznie, z 18,4 mld dol. w 2024 r. do 26,6 mld dol. w 2029 r. – prognozuje MarketsandMarkets.

ITAD obejmuje usługi utylizacji lub odnowienia i sprzedaży używanego sprzętu IT zgodnie z regulacjami, jak też zarządzania zasobami i procesami w tym zakresie.

Istotnym czynnikiem spodziewanego wzrostu rynku jest dążenie firm nadążania za nowymi technologiami, co często wiąże się z wymianą sprzętu. Do jego fachowego usuwania z organizacji skłania też obawa związana z bezpieczeństwem IT.

Oczekuje się, że segment usług ponownego wprowadzania na rynek i odzyskiwania wartości będzie rósł najszybciej do 2029 r. Jest to związane z tym, że odsprzedaż wycofanych z eksploatacji aktywów IT pozwala firmom na odzyskanie części włożonych w nie środków, jak też, co ma coraz większe znaczenie dla biznesu, przyczynia się do ograniczenia ilości elektroodpadów.

PC będzie rynkiem numerem 1

Według raportu segment komputerów stacjonarnych i laptopów miał najwyższy udział w rynku ITAD w 2023 r. Jest to związane z tym, że PC to najpowszechniej używane zasoby IT, a duże firmy co dwa lata aktualizują bazę sprzętu.

Priorytetem przedsiębiorstw jest w tym przypadku zapewnienie bezpieczeństwa danych. Przewiduje się, że najwięcej będą wydawać na ITAD w najbliższych latach duże firmy, ze względu na największe zasoby IT i budżet na rozporządzanie nimi, jak też korporacyjne zasady dotyczące bezpieczeństwa i środowiska.