Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na 10 lat pozbawienia wolności oraz 0,5 mln zł grzywny szefa grupy przestępczej, a jego wspólnika na 4 lata i 160 tys. zł grzywny. To rekordowe wyroki w sprawach podatkowych. Dotyczą jednej z największych afer związanych z wyłudzeniem VAT-u na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak informuje resort finansów, w wyniku współpracy kontroli skarbowej, policji i prokuratury ujawniono powiązania pomiędzy kilkudziesięcioma podmiotami, które wystawiały fikcyjne faktury VAT na usługi informatyczne oraz SMS-owe. Wyłudzono w ten sposób 50 mln zł zwrotu podatku. Służby udaremniły wyłudzenie kolejnych 56 mln zł. Ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2009-2011.

W związku ze sprawą zatrzymano ponad 90 osób, które usłyszały zarzuty prokuratorskie. Zabezpieczono środki finansowe w wysokości ponad 6 mln zł. Sporządzono kilka aktów oskarżenia. W 2014 r. zapadły pierwsze wyroki. Skazano m.in. 71 „słupów’, wystawiających fikcyjne faktury. Według dokumentów osoby te wykonywały prace informatyczne, jednak w ocenie organów ścigania nie miały żadnej wiedzy na ten temat. Niektórzy nie posiadali nawet komputera. „Słupy” dobrowolnie poddały się karze.

Kolejnym aktem oskarżenia objęto 18 osób kierujących zorganizowaną grupą przestępczą, w tym organizatora całej operacji oraz jego wspólnika, zajmującego się werbowaniem „słupów”. Sąd nakazał również zwrot całej wyłudzonej kwoty.