Wydatki na bezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem wzrosną o 11,3 proc. w 2023 r., do 188,3 mld dol. – prognozuje Gartner.

Mimo obaw recesji trzy zasadnicze czynniki skłonią organizacje do zwiększenia budżetów na cyberbezpieczeństwo: więcej pracy zdalnej i hybrydowej, przejście z VPN na dostęp do sieci o zerowym zaufaniu oraz szersze wykorzystanie chmury.

Co mają robić CISO

„Nowoczesny CISO musi skoncentrować się na rosnącej powierzchni ataku tworzonej przez inicjatywy transformacji cyfrowej, takie jak przyjęcie chmury, konwergencja IT/OT-IoT, praca zdalna i integracja infrastruktury innych podmiotów” – radzi Ruggero Contu, starszy dyrektor ds. analityki w Gartnerze.

Skutkiem wskazanego wyżej ryzyka jest większe zapotrzebowanie bezpieczeństwo w chmurze, aplikacji, ZTNA (zero trust) i inteligentną ochronę.

Ochrona chmury z największym wzrostem, ale usługi zapewnią największy przychód

Bezpieczeństwo w chmurze według prognozy odnotuje największy wzrost w ciągu najbliższych dwóch lat (22 do blisko 27 proc. r/r).

Także segment zintegrowanego zarządzania ryzykiem (IRM) wykaże dwucyfrowy wzrost do 2024 r. (ok. 10 – 13 proc. r/r), dopóki większa konkurencja nie zaowocuje tańszymi rozwiązaniami – zdaniem analityków. Według nich popyt wynika z koncentracji na ESG, ryzyku ze strony kontrahentów i zagrożeń prywatności.

Jednak organizacje najwięcej wydadzą w tym i przyszłym roku na usługi bezpieczeństwa – jak doradztwo, wsparcie sprzętowe, usługi wdrożeniowe i outsourcing. W sumie oznacza to dla dostawców takich usług do podziału 72 mld dol. przychodów w 2022 r. i 76,5 mld dol. w 2023 r.

Praca zdalna nadal będzie napędzać inwestycje

Przewiduje się, że zapotrzebowanie na zabezpieczenie zdalnego i hybrydowego środowiska pracy wzrośnie po 2022 r. Firmy poszukują rozwiązań, które oferują szybki zwrot z inwestycji. W rezultacie spodziewany jest popyty na zapory aplikacji internetowych (WAF), zarządzanie dostępem (AM), platformy ochrony punktów końcowych (EPP) i bezpieczne bramy internetowe (SWG).

Zero zaufania zamiast VPN

ZTNA (zero trust networks access) to według Gartnera najszybciej rozwijający się segment bezpieczeństwa sieci – prognozowany jest wzrost o 36 proc. w 2022 r. i 31 proc. w 2023 r., powodowany zapotrzebowaniem na ochronę pracowników zdalnych i zmniejszającą się zależność organizacji od VPN, w celu zapewnienia bezpiecznego dostępu.

Będzie ponadto rosła tendencja do używania ZTNA także dla pracowników w biurze.

Gartner przewiduje, że do 2025 r. co najmniej 70 proc. nowych wdrożeń zdalnego dostępu będzie obsługiwanych głównie przez ZTNA (wobec mniej niż 10 proc. w 2021 r.).

Rośnie chmura, rosną zagrożenia i wydatki

Ze względu na zwiększone zagrożenia związane ze środowiskami wielochmurowymi oraz problem złożoności obsługi i zarządzania wieloma technologiami, udział w rynku rozwiązań natywnych dla chmury będzie szedł w górę.

Połączony rynek brokerów bezpieczeństwa dostępu do chmury (CASB) i platformy ochrony obciążeń w chmurze (CWPP) wzrośnie o 26,8 proc., osiągając w 2023 r. wartość 6,7 mld dol. Wydatki na zarządzane wykrywanie i reagowanie (MDR) również zwiększą się w nadchodzących latach.