Tech Data po zakupie Avnetu planuje  zwiększyć swoją aktywność w segmencie zaawansowanych rozwiązań dla klientów korporacyjnych. Dystrybutor w ramach jesiennego Road Show, którego motywem przewodnim było hasło „Dostosuj infrastrukturę Twojego centrum przetwarzania danych do potrzeb zmieniającego się świata”, zaprezentował najnowsze rozwiązania IBM, Cisco, Veeam czy VMware.

Mobilna rewolucja, przyrastająca ilość danych czy rosnąca rola programowania stawiają nowe wyzwania przed dystrybutorami. Takie czynności jak pakowanie i transport towarów schodzą na dalszy plan, a bardziej liczy się oferowanie unikalnych i zróżnicowanych usług oraz produktów. 

Rafał Drewelus, Next Generation Solutions Manager, w wystąpieniu „Świat poszedł naprzód” opowiadał o najbardziej gorących trendach w branży nowych technologii. Do takowych należy oczywiście chmura, która staje się wręcz fundamentem IT. W tym przypadku Tech Data oferuje m.in. platformę usług chmurowych StreamOne, dzięki której partnerzy mogą nie tylko składać zamówienia, ale również zarządzać nimi, przeglądać historię czy weryfikować faktyczny poziom wykorzystywania usług. Rafał Drewelus zwrócił też uwagę na rosnącą role oprogramowania, zarówno w branży nowych technologii, jak i świecie biznesu. 

Coraz częściej spotykamy się z takimi określeniami jak Software Defined Storage, Software Defined Data Center czy Software Defined Networking.  Mamy więc do czynienia z przesunięciem wagi w kierunku oprogramowania. Gdy dziesięć lat temu pytaliśmy przedstawicieli wielkich koncernów informatycznych o największe źródła zysków, na pierwszym miejscu wymieniali rozwiązania sprzętowe, a następnie usługi i dopiero na końcu software. Jednak na przestrzeni ostatnich lat wszystko się odwróciło  – tłumaczył Rafał Drewelus.       

Z drugiej strony wiele osób wciąż preferuje tradycyjne rozwiązania, twierdząc, że oprogramowanie jedynie zakłóca aktualny stan rzeczy, nie wnosząc żadnych przełomowych zmian. Jednak zdaniem specjalistów Tech Daty jest odwrotnie – oprogramowanie w centrach danych to innowacja, która umożliwia wejście na wyższy poziom rozwoju. 

Również producenci współpracujący z Tech Datą przywiązują coraz większą wagę do rozwiązań bazujących na aplikacjach. Tomasz Janiec, Storage Client Technical Specialist w IBM, zachęcał integratorów do zainteresowania się pamięcią obiektową, która stanowi interesującą alternatywę dla popularnych plików. Jak wskazuje sama nazwa, dane traktowane są jako obiekty zawierające konkretne wartości, a nie zasoby identyfikowane na podstawie lokalizacji plików czy bloków.  Pamięć obiektowa zapewnia nieograniczone możliwości w zakresie skalowania, a także jest tańsza, ponieważ pozwala na wykorzystanie serwerów x86. 

Z kolei Cisco jest producentem najczęściej utożsamianym ze sprzętem sieciowym. Niemniej również koncern z San Jose dostrzega zmiany zachodzące w branży.  

  Chuck Robbins, dyrektor generalny Cisco, podkreśla, że podczas spotkań z klientami nie dyskutuje się o infrastrukturze. Natomiast pojawiają się prośby o pomoc w modernizacji centrum danych w taki sposób, aby było zautomatyzowane, miało otwarte interfejsy API, a zarządzanie opierało się na regułach blisko powiązanych z aplikacjami partnerów – mówi Grzegorz Krawczyk, Product Sales Specialist w Cisco Poland. Dodaje, że koncern nie zamierza poprzestać na deklaracjach i zamierza rozwijać ofertę w zakresie oprogramowania dla centrów danych. 

 

Natomiast Wojciech Cegliński, Channel Manager w Veeam Software, zachęcał partnerów do przystąpienia do programu VCSP,  który umożliwia świadczenie usługi backupu i odzyskiwania awaryjnego. 

 

Obecnie tego typu usługi świadczy 14 tysięcy firm na całym świecie. To najszybciej rosnący obszar w Veeam – podkreślał Wojciech Cegliński.

 

Warto dodać, że obaj producenci – Cisco oraz Veeam – zacieśniają współpracę na naszym rynku i  zapowiadają wspólny cykl warsztatów technicznych oraz ćwiczeń laboratoryjnych przeznaczonych dla resellerów.