SD-WAN: sieć dla hybrydowego IT
Bezpieczeństwo firmowych danych, a także komfort pracowników uzyskujących zdalny dostęp do aplikacji i cyfrowych zasobów, muszą być takie same bez względu na ich lokalizację i rodzaj wykorzystywanego urządzenia. Ochronę złożonej i rozproszonej infrastruktury IT umożliwiają rozwiązania typu SD-WAN.

Obecnie administratorzy w przedsiębiorstwach, oprócz zarządzania danymi znajdującymi się w fizycznych serwerowniach w różnych lokalizacjach oddziałów firmy, muszą także kontrolować zasoby w chmurze oraz w sieciach pracowników zdalnych i hybrydowych. Ze względu na tę złożoność urządzenia infrastruktury sieciowej mogą stać się znacznie obciążone, co z kolei grozi opóźnieniami w transmisji danych i zmniejszoną płynnością pracy.
Żeby uniknąć takich konsekwencji, przedsiębiorstwa powinny rozważyć wdrożenie rozwiązań typu SD-WAN. To alternatywny wobec tradycyjnego model funkcjonowania sieci WAN, który przyspiesza pracę aplikacji chmurowych i innych rozwiązań. W infrastrukturze SD-WAN tworzone są tunele łączące w dynamiczny sposób ze sobą punkty, pomiędzy którymi dojdzie do transmisji danych za pośrednictwem najlepszej dostępnej ścieżki – szerokopasmowego internetu lub sieci komórkowej 4G/5G. W ten sposób zapewniona jest zarówno redundancja, jak i znacznie zwiększona przepustowość przy użyciu tańszych łączy niż MPLS (multiprotocol label switching) oraz prostszych i szybszych w instalacji.
Mechanizm SD-WAN, jako wirtualna usługa zarządzająca infrastrukturą sieciową przedsiębiorstwa, zrewolucjonizował sposób łączności użytkowników końcowych ze zdalnymi aplikacjami w chmurze. W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci WAN bazujących na routerach, SD-WAN może inteligentnie kierować ruchem za pomocą aplikacji hostowanych w lokalnych wirtualnych centrach danych (VDC), chmurach prywatnych lub publicznych, w modelu Infrastructure-as-a-Service (IaaS) i platformach typu Software-as-a-Service (SaaS).

Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkich integratorów zainteresowanych wdrażaniem sieci SD-WAN. Z przyjemnością przedstawimy rozwiązania Fortinet z tej właśnie kategorii. Partnerzy, którzy zdecydują się na współpracę, mogą liczyć na dostęp do wartościowych szkoleń oraz wsparcie doświadczonego opiekuna podczas instalowania pierwszych produktów. Dodatkowo zapewniamy atrakcyjny system rabatów i marży, aby nasza współpraca była korzystna dla wszystkich stron.
SD-WAN elementem Fortinet Security Fabric
W sieciach SD-WAN zapewniona jest pełna widzialność infrastruktury, co ułatwia zarządzanie nimi. Nadzór ten może być sprawowany bezpośrednio przez firmy, jak i stanowić element oferty usług zewnętrznego dostawcy. Najlepsze rozwiązania SD-WAN udostępniają funkcję konwergentnej sieci oraz mechanizmy ochronne, zarządzane przez jeden scentralizowany system. Umożliwia to szybkie uruchamianie aplikacji bez konieczności fizycznej obecności ekspertów ds. bezpieczeństwa na miejscu w celu przeprowadzenia instalacji.
Platforma Fortinet Security Fabric umożliwia zarządzanie procesami ochrony złożonej infrastruktury IT w przedsiębiorstwach za pośrednictwem jednego interfejsu. Fundamentem architektury Security Fabric są firewalle nowej generacji FortiGate. Niezależnie od wielkości i formy (fizycznej, wirtualnej, w chmurze), rodzina tych produktów jest ujednolicona za sprawą wspólnego systemu operacyjnego, co pozwala na wybranie właściwego produktu w korzystnej cenie, z odpowiednim poziomem ochrony i wydajności. Jedną z funkcji wbudowanych w urządzenia FortiGate jest Fortinet Secure SD-WAN. Umożliwia bezpieczny przepływ ruchu sieciowego pomiędzy rozproszonymi oddziałami i sieciami w firmie.
Dzięki szybkiej i niezawodnej łączności sieciowej Fortinet Secure SD-WAN zapewnia bezproblemowe rozpoczęcie przetwarzania danych oraz zadań obliczeniowych w chmurze. Łatwość przenoszenia ich pomiędzy chmurą a lokalnym środowiskiem IT przekłada się na utrzymanie produktywności w rozproszonych przedsiębiorstwach. Szybszy i bardziej komfortowy jest też dostęp do danych i aplikacji, a jednocześnie są one chronione w spójny sposób. Rozwiązanie Secure SD-WAN pozwala też na uproszczenie działań administracyjnych dzięki konsolidacji wielu funkcji w jednym urządzeniu. Natomiast bezobsługowe wdrożenie w oddziałach firmy sprawia, że FortiGate’y mogą być podłączone do korporacyjnej sieci w ciągu kilku minut zamiast tygodni.

Kontakt dla partnerów: Agnieszka Szarek, Distribution Sales Manager, Fortinet, aszarek@fortinet.com
Podobne artykuły
Fortinet: zautomatyzowana ochrona przed zaawansowanymi zagrożeniami
W czasach, gdy cyberataki stają się coraz bardziej zaawansowane i nieprzewidywalne, konieczne jest stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań ochronnych – nie tylko dla sieci, ale także dla urządzeń końcowych.
MFA: uciążliwa przeszkoda dla hakera
Wysoka skuteczność ataków phishingowych, regulacje prawne i zmiany w organizacji pracy przyczyniły się do postępującej adaptacji systemów uwierzytelniania wieloskładnikowego. Stają się one bardzo ważnym elementem w strategii bezpieczeństwa IT.
Rublon MFA: uwierzytelnianie w chmurze
Pozostał niespełna rok na wypełnienie standardów dotyczących cyberbezpieczeństwa, zawartych w dyrektywie NIS2. Już teraz zatem należy prezentować użytkownikom rozwiązania, które ten cel umożliwią.