Przedstawiciele IBM-a twierdzą, że w tym roku należy liczyć się z ekspansją rynkową aplikacji open source. To już druga korporacja wyrażająca taką opinię (w poprzednim numerze CRN to samo stwierdził Jarosław Kowalski z Novella). Zapowiedzi takich potentatów trudno nie traktować poważnie. Firmy, mające doświadczenie we wdrażaniu systemów linuksowych, zacierają ręce i szykują moce przerobowe. Pod koniec ubiegłego roku ruszyła pierwsza czysto polska dystrybucja Linuksa. Nie należy oczywiście sądzić, że działania te mogłyby poważnie zagrozić Microsoftowi, szczególnie po ubiegłorocznej wizycie w naszym kraju Billa Gatesa. W tej sytuacji nie dziwi spokojny ton wypowiedzi szefów polskiego oddziału Microsoftu. Trudno jednak nie dostrzec, że administracji Unii Europejskiej coraz bliższy staje się open source. Polska wkrótce wejdzie do unii, sytuacja na rynku z pewnością więc stanie się ciekawa.

Wirus uderzył we wszystkich

Arkadiusz Krawczyk, dyrektor działu oprogramowania IBM

Co było

Dla producentów oprogramowania w 2003 roku najważniejsze było zaakceptowanie przez Komisję Europejską oprogramowania open source jako standardu w administracji unijnej, a dla naszej firmy – rozwój e-business on demand IBM. Nie można zapomnieć także o ataku wirusów na systemy Windows, który dotknął prawie wszystkich użytkowników oprogramowania Microsoftu.

Dla IBM-a w ubiegłym roku ważne były jeszcze dwa wydarzenia: zakup Rationala oraz wprowadzenie serii aplikacji w wersji Express przeznaczonych dla sektora MSP.

Co będzie

Rok 2004 będzie przebiegał pod znakiem dynamicznego rozwoju Linuksa, który może stać się najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Przewiduję także duże zainteresowanie produktami do wirtualizacji systemów informatycznych, takimi jak Vmware. Klienci chcą uniezależniać wykorzystanie mocy obliczeniowych od sprzętu. Będą również przywiązywać coraz większą wagę do bezpieczeństwa oraz upraszczania infrastruktury IT.
Spodziewam się, że dobrze sprzedawać się będą portale, które umożliwiają pracę grupową w firmowych sieciach, ale przede wszystkim uchronią użytkowników przed zalewem niepotrzebnych informacji. Prawdopodobnie popularnością cieszyć się będzie także oprogramowanie do integracji (informacji, aplikacji, procesów biznesowych), systemy zarządzania treścią oraz pamięci masowe i związane z nimi aplikacje.

Co nowego w ofercie

W 2004 roku IBM planuje wprowadzić 60 nowych produktów przeznaczonych dla różnych segmentów rynku, w tym przede wszystkim nowe narzędzia deweloperskie, wykorzystujące standard Eclipse oraz inteligentne systemy do zarządzania sieciami IT i zapewniania bezpieczeństwa sieci.

Będzie rosło

Zbigniew Rymarczyk, prezes zarządu ComArch-CDN

Co było

Zeszły rok był dobry zarówno dla branży, jak i naszej firmy. Planowana wartość przychodów CDN ze sprzedaży ma wynieść 25 mln złotych, czyli zdecydowanie więcej niż w 2002 r. Najważniejsze wydarzenia, które wpłynęły na działalność firmy, to wprowadzenie na rynek nowych wersji CDN XL i CDN OPTIM oraz uzyskanie akredytacji PARP-u.

Co będzie

Najważniejsze dla rynku oprogramowania w bieżącym roku jest oczywiście wejście Polski do Unii Europejskiej. Dzięki temu zwiększy się popyt na nowe systemy i na aktualizacje starych. Przewidujemy więc dobrą koniunkturę w segmencie średnich firm i nowe inwestycje w dość zaniedbanej do dziś grupie najmniejszych.

Nowości w ofercie

W 2004 r. będzie ich sporo. Pierwszą stanowi nowa wersja systemu CDN OPT!MA, która powinna pojawić się w ciągu najbliższego miesiąca lub dwóch.

Unia wzmaga popyt…

Dariusz Kostanek, dyrektor ds. marketingu w Matrix.pl

Co było

Podsumowując ubiegły rok, musimy przyznać, że był to dobry czas dla Matrix.pl. Zyskaliśmy 14 tysięcy nowych klientów. Na podkreślenie zasługuje poziom wykorzystania przez naszych klientów funduszy unijnych. 100 proc. wniosków składanych za naszym pośrednictwem uzyskało akceptację. Bardzo ważnym wydarzeniem był alians z DATEV eG, potentatem na rynku niemieckim. Stworzona na mocy porozumienia spółka DATEV Symfonia będzie oferowała oprogramowanie i usługi dla doradców podatkowych, biur rachunkowych i przedsiębiorstw audytorskich. W ubiegłym roku wprowadziliśmy także istotne zmiany w modelu współpracy z partnerami handlowymi. O dziewiętnastu zwiększyła się liczba naszych autoryzowanych partnerów.

Co będzie

Wydarzeniem, które poważnie wpłynie na sytuację na rynku oprogramowania, będzie niewątpliwie wejście naszego kraju do wspólnoty europejskiej i związane z tym zmiany przepisów prawnych. Dla firm informatycznych, oferujących oprogramowanie finansowo-księgowe, bardzo ważne są daty pojawienia się przepisów wykonawczych. Zmiany w prawie będą wymagały prowadzenia nieustannych prac programistycznych. W tej sytuacji tylko przedsiębiostwa dysponujące odpowiednim potencjałem będą mogły dostarczać użytkownikom aktualne wersje programów w krótkim czasie.

Mniej odbiorców, ale więcej zakupów

Sławomir Siedlarski, prezes Simpe

Co było

Wiele działo się na rynku IT w 2003 roku. Ważnym wydarzeniem na pewno była wizyta Billa Gatesa w Polsce. Ponadto pozytywnie zakończona sprawa Optimusa pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości podobne wydarzenia nie będą miały miejsca. W przypadku odbiorców rozwiązań IT widoczna była dalsza ekspansja systemów uzupełniających aplikacje ERP o oprogramowanie klasy CRM, DSS, HR, SCM.

Dla Simple miniony rok był pracowity. Udało nam się zakończyć sukcesem ostatnie prace nad Simple – System V. W ofercie naszej firmy pojawiła się też nowa aplikacja – Analizator Biznesowy, przeznaczona do analizy strategii biznesowych.

Co będzie

Jeśli chodzi o prognozy na rok 2004, są raczej dobre zarówno dla całego rynku oprogramowania, jak i dla naszej firmy. Duże nadzieje wiążemy z wejściem Polski do UE, które implikuje zmiany w przepisach, co z kolei zwiększy w najbliższych miesiącach zainteresowanie nowymi wersjami naszych systemów. Prawdopodobnie zmniejszy się liczba odbiorców oprogramowania. Słabsze przedsiębiorstwa będą zmuszone do konsolidacji, a na rynku pozostaną najsilniejsze i najlepiej przygotowane do zmian. Zwiększy się, mimo wszystko, popyt na rozwiązania mobilne, wspierające monitorowanie biznesu, czyli de facto systemy ERP oraz bezpieczeństwa. Wzrośnie też zainteresowanie systemami do obsługi produkcji, dlatego w tym roku zdecydowanie kładziemy nacisk na rozwój tego modułu z naszej oferty.

Poprawimy bezpieczeństwo

Tomasz Bochenek, dyrektor polskiego biura Microsoftu

Co było

Sprzedaż licencji i usług polskiego oddziału Microsoftu w roku finansowym 2003, zakończonym w czerwcu, przekroczyła 155 milionów dol., co stanowi 11-proc. wzrost w stosunku do wyników roku poprzedniego. Naszym zdaniem świadczy to o dość dobrej dynamice sprzedaży, co pozwala stwierdzić, że oznaki poprawy koniunktury są widoczne. Duży wpływ na całą branżę i działalność naszej firmy w ubiegłym roku miały zakup Navision i utworzenie Microsoft Business Solutions, zmiana podejścia do oprogramowania biurowego i wprowadzenie na rynek Office System, a także wyraźne akcentowanie kwestii bezpieczeństwa i ogłoszenie przez Microsoft programu Security Mobilization.

Co będzie

W związku ze zbliżającą się akcesją Polski do Unii Europejskiej można prognozować, że rok 2004 będzie przełomowy dla całej gospodarki. Jednak dopiero czas pokaże, czy i jak wykorzystamy szansę. Można się więc spodziewać ożywienia w branży. Według naszych szacunków rynek PC w Polsce w przyszłym roku wzrośnie o 9 proc., a serwerów o 10 proc.

Co nowego w ofercie

Planujemy m.in. wprowadzenie kolejnych serwerów z rodziny Windows Server System (BizTalk, ISA, MOM). Będziemy także zwiększać bezpieczeństwo systemów. Naszym celem będzie podniesienie świadomości użytkowników i administratorów systemów IT. Chcemy powiedzieć im, jak wdrażać systemy odporne na ataki, jak nimi administrować i jak istotne jest wprowadzanie poprawek do aplikacji.

Dojrzałość rynku

Ryszard Sadowski, prezes Great Plains Software

Co było

Przez ostatnie lata klienci bardzo dojrzeli. Oczekują coraz bardziej wyszukanych rozwiązań spełniających bardzo specyficzne potrzeby. Mniej emocjonalnie podchodzą do techniki, a interesują się bardziej konkretnymi korzyściami z wykorzystania systemów. W ubiegłym roku wyraźnie dało się zauważyć, iż obniżyła się średnia cena typowego rozwiązania ERP dla MSP, natomiast niekoniecznie potaniały usługi. Wygląda na to, że rynek się ożywił. Małe firmy dokonują zakupów dzięki dofinansowaniu ze środków unii, m.in. funduszy PARP, wkrótce korzystać będą ze znacznie większych unijnych funduszy poakcesyjnych. Średnie przedsiębiorstwa inwestują w infrastrukturę IT, ponieważ chcą zdobyć lepszą pozycję na rynku oraz zwiększyć rentowność sprzedaży, a tym samym posiadane środki finansowe.

Dla rynku ERP/CRM w 2003 roku, moim zdaniem, najważniejsze było wejście Microsoftu na rynek systemów ERP/CRM (włączając dawne Navision, dziś MBS, w struktury Microsoftu) i plan zainwestowania w ten segment ok. 2 mld dol. Podsumowując rok, trudno nie wspomnieć o przejęciu JD Edwards przez PeopleSoft i próbie przejęcia PeopleSoft przez Oracle. Sądzę, że jest to wyraźny początek konsolidacji światowego rynku ERP/CRM.

Co będzie

W 2004 roku na rynek oprogramowania z pewnością wpłynie nasze wejście do Unii Europejskiej i związane z tym zmiany w prowadzeniu biznesu i księgowości. Wymuszą one wymianę lub uaktualnienie wielu systemów ERP/CRM. Z pewnością postępować będzie dalsza konsolidacja globalnych producentów ERP/CRM, rozwój technologii internetowych i mobilnych oraz związanych z tym usług sieciowych WebServices. Jakie produkty będą się cieszyć największym wzięciem na rynku oprogramowania? Z całą pewnością optymistycznie w tym roku mogą planować sprzedawcy ERP/CRM dla małych i średnich firm oraz narzędzi do tworzenia portali biznesowych (intranetu i ekstranetu) i systemów zarządzania informacją biznesową (Business Inteligence).

Co nowego w ofercie

Great Plains Software w tym roku wzbogaci ofertę nową wersją systemu MBS Great Plains 8.0. Istotnie zmieniony zostanie w niej interfejs systemu, będzie podobny do MS Office 2003.