Infrastrukturę informatyczną w dużych przedsiębiorstwach można podzielić na trzy kategorie. W pierwszej wykorzystane są tradycyjne pecety (każda aplikacja jest zainstalowana we wszystkich komputerach). W drugiej (klient-serwer) aplikacja 'leży’ na serwerze i jest uruchamiana na terminalach. Takie rozwiązanie ma poważną zaletę: użytkownik nie musi mieć mocnego peceta, lecz urządzenie z twardym dyskiem o takiej mocy, by uruchomić program i pracować na nim.

W kategorii Server Based wykorzystuje się oprogramowanie Citriksa MetaFrame. Aplikacje są zainstalowane, uruchamiane i przetwarzane tylko na serwerze, a terminal użytkownika sprowadza się praktycznie do monitora i klawiatury. Zaznaczyć należy, że nie ma potrzeby unowocześniania terminali ze wzrostem wymagań sprzętowych (następującym wskutek zwiększania się wymagań aplikacji). Wszystkie zmiany są dokonywane jedynie na serwerze, nie ma konieczności wprowadzania zmian na terminalach użytkowników (jak to ma miejsce w dwu pierwszych rozwiązaniach). Najważniejszą jednak zaletą MetaFrame jest to, że może być używana na każdym komputerze, zarówno pracującym w środowisku operacyjnym Microsoft, jak i UNIX.

Dla kogo Meta-Frame?

Nie można jednoznacznie określić, w jakiej wielkości przedsiębiorstwie inwestowanie w oprogramowanie Citriksa jest opłacalne. Zdaniem Citriksa dzięki segmentacji najnowszej wersji MetaFrame XP oprogramowanie jest adresowane również do małych firm (trzeba jednak pamiętać, że w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych pojęcia dużej, średniej i małej firmy nie oznaczają tego samego, co w Polsce!).

Zdaniem Zbigniewa Zdanowicza, regional sales managera Eastern Europe w Citriksie, o opłacalności inwestowania w oprogramowanie MetaFrame XP nie musi decydować tylko liczba komputerów w firmie: – Naszymi klientami mogą być wszyscy użytkownicy systemów MS Server. W krajach Europy Zachodniej MetaFrame instalowany jest nawet w najmniejszych firmach mających 5 komputerów.

Niestety, nikt nie przeprowadził badań dotyczących opłacalności rozwiązania Server Based w kilkunasto- czy kilkudziesięcioosobowych firmach. Z badań amerykańskiego The Tolly Group w przedsiębiorstwie zatrudniającym do 2,5 tys. pracowników (czyli w średniej wielkości firmie w USA) wynika, że stosowanie oprogramowania Citriksa przez trzy lata umożliwia redukcję kosztów inwestycji w zakresie infrastruktury informatycznej o ponad połowę, w porównaniu z tradycyjnym, 'pecetowym’ modelem.

Citrix a sprawa polska

W Polsce do niedawna działało dwóch dystrybutorów Citriksa. Po upadku STGroup został tylko Techmex. Władze Citriksa nie powiedziały jednoznacznie, czy zamierzają powołać drugiego dystrybutora. Ich zdaniem najważniejsza jest sieć autoryzowanych partnerów, których jest w Polsce ponad 60. Trudno ocenić, ile polskich firm to potencjalni klienci Citriksa. Zdaniem Zbigniewa Zdanowicza polski rynek jest bardzo duży i wypełniony zaledwie w 0,5 proc. Można zadać pytanie, dlaczego przy tak zorganizowanej sieci sprzedaży liczba firm korzystających z MetaFrame jest tak mała. Odpowiedź jest prosta. Dla polskich przedsiębiorców najważniejsze są koszty. Dla nich lepszym rozwiązaniem jest zakup peceta za 3 tys. zł i mało obciążające wydatki po kilkaset złotych miesięcznie na utrzymanie infrastruktury informatycznej. Zakup MetaFrame to inwestycja, która zwraca się dopiero po pewnym czasie.

Zapytany o przyszłość Citriksa w Polsce, Dariusz Małacki dyrektor zespołu ds. rozwiązań sieciowych w firmie Bonair (platynowy partner Citriksa) powiedział: – Widzimy duże zainteresowanie produktem, zwłaszcza ze strony dużych przedsiębiorstw, które mają sieci rozproszone. Jednak przekonanie klienta do rozwiązania Server Based to długa i ciężka praca. Wymaga zmiany mentalności, przestawienia się z myślenia 'pecetowego’ na 'terminalowe’. Myślę, że czekają nas 2, 3 lata długiej i ciężkiej pracy, zanim MetaFrame będzie powszechnie znany na rynku rozwiązań sieciowych.

Nowe wersje MetaFrame XP

Najnowsze wersje MetaFrame przeznaczone są dla systemów operacyjnych Microsoft z wyłączeniem platform UNIX-owych. Oprogramowanie MetaFrame oferowane jest w trzech wersjach. MetaFrame XPs przeznaczone jest dla firm posiadających kilka serwerów i maksymalnie kilkuset użytkowników. XPa może obsłużyć do 100 serwerów i kilka tysięcy użytkowników. Najwyższa wersja, MetaFrame Xpe, jest przeznaczona dla największych korporacji mających tysiąc serwerów i zatrudniających dziesiątki tysięcy osób.

Ważną cechą jest dodanie do MetaFrame XP oprogramowania NFuse 1.6, za które we wcześniejszej wersji oprogramowania Citriksa trzeba było dopłacić. NFuse pozwala użytkownikowi grupować aplikacje i zawartość informacyjną w jednym, indywidualnie skonfigurowanym portalu internetowym. W praktyce oznacza to, że użytkownik może skonfigurować swój pulpit w formie portalu, przez który ma dostęp do programów.