Nagrody dla najlepszych w branży

 

Zgodnie z wieloletnią tradycją również w tym roku czytelnicy CRN Polska wybierali firmy i osoby, które znacząco wpłynęły na kształt rynku IT. W drodze głosowania za pośrednictwem Internetu wybrano Postać Rynku IT, Producenta i Dystrybutora Roku 2011 r., a także trzech najlepszych handlowców. Ponadto redakcja CRN Polska, wzorem lat ubiegłych, zarezerwowała sobie możliwość przyznania drugiej nagrody Postać Rynku IT. Wyniki tegorocznego plebiscytu są o tyle wyjątkowe, że jednym ze zwycięzców jest Apple – firma, która do niedawna w ogóle nie była kojarzona z kanałem resellerskim.

 


Postać Rynku IT 2011 – wybór czytelników

 

Adam Rudowski, prezes zarządu Veracompu

 

 

Zarządzany przez niego Veracomp zamknął 2010 r. przychodami w wysokości 390 mln zł, co oznaczało wzrost o jedną trzecią wobec 2009 r. Rok 2011 ma się zakończyć szacowanym wynikiem 500 mln zł. Adam Rudowski twierdzi, że rosnące obroty Veracompu to efekt konsekwencji w długoletniej realizacji strategii firmy. Jej ważnym elementem jest współpraca z partnerami, którzy mają odgrywać rolę kompetentnych doradców klientów. Adam Rudowski jest współzałożycielem istniejącego od 1991 r. Veracompu. Na początku spółka zajmowała się akcesoriami, materiałami eksploatacyjnymi i nośnikami danych. W 1996 r. nastąpił zwrot – Veracomp zaangażował się w dystrybucję zaawansowanych rozwiązań i produktów (na początku były to routery, urządzenia dostępowe i modemy DSL). W 2000 r. powstało Centrum Szkoleniowe Compendium – głównie dlatego że w przypadku Veracompu wiedza i szkolenia to fundament sukcesu w sprzedaży. Dzisiaj Veracomp jako VAD – podobnie jak jego spółka Compendium – ma silną pozycję zarówno w Polsce, jak i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Firma startowała jako kilkuosobowe przedsiębiorstwo, dziś zatrudnia 200 osób.


Postać Rynku IT 2011 – wybór redakcji

 

Wiesław Wilk, prezes Wilk Elektronik

 

 

Założył firmę Wilk Elektronik w 1991 r. w Tychach. Na początku zajmowała się ona rozprowadzaniem pamięci RAM, w 1996 r. stała się największym przedsiębiorstwem dystrybucyjnym wyspecjalizowanym w sprzedaży tych produktów w Polsce. W 2004 r. firma Wilk przeprowadziła się do Łazisk Górnych i zaczęła produkować własne pamięci (marka Goodram). – O produkcji pamięci myśleliśmy zawsze, czekaliśmy tylko na właściwy moment – mówił Wiesław Wilk w wywiadzie dla CRN Polska. Maszyny do pierwszej linii produkcyjnej zaczęto kompletować 1,5 roku wcześniej (koszt inwestycji w pojedynczą linię montażową sięgał 1 mln dol.). Branża pamięci jest niezwykle wrażliwa na wahania koniunktury. Sukces Wilk Elektronik, który w 2011 r. obchodzi 20-lecie istnienia, tym bardziej zasługuje na wyróżnienie i uwagę.


Producent Roku 2011

 

Apple

 

 

Wpływ tego producenta na kształt rynku urządzeń przenośnych jest nie do zakwestionowania. Pierwszy model iPada, który ukazał się w sprzedaży w 2010 r., rozszedł się w milionach egzemplarzy. Producenci sprzętu komputerowego w ślad za Apple’em zaczęli oferować swoje tablety. Walka o udziały w segmencie tych urządzeń – ich sprzedaż w 2011 r. szacuje się na ponad 60 mln – jest zażarta. W 2011 r. głośno było o sporze Samsunga i wytwórcy iPada dotyczącym naruszenia patentów. Oprócz Samsunga znaczącą sprzedażą tabletów mogą pochwalić się jedynie HP, Asus, Motorola i Acer. Do tej pory jednak żadnemu z dostawców nie udało się dorównać Apple’owi. Firma nieżyjącego od niedawna Steve’a Jobsa nieustająco dominuje – ocenia się, że należy do niej około trzy czwarte rynku tabletów. Czas pokaże, czy w 2012 r., już nie pod kierownictwem Jobsa, uda jej się utrzymać dobry wynik.


Dystrybutor Roku 2011

 

AB

 

 

Skonsolidowane przychody grupy AB w roku finansowym 2010/2011 sięgnęły 3,56 mld zł. Zysk netto zaś zbliżył się do 53 mln zł. AB oprócz dystrybucji sprzętu IT oraz elektroniki użytkowej zajmuje się również produkcją komputerów i serwerów własnej marki – Triline, a także alternatywnych materiałów eksploatacyjnych do urządzeń drukujących – TB Print. Andrzej Przybyło zawsze podkreślał w wywiadach, że bez partnerów nie byłby w stanie stworzyć firmy. Obecnie współpracuje ona z 14 tys. resellerów na rynku polskim, czeskim i słowackim. Przedstawiciele firmy twierdzą, że jej biznes bazuje na codziennych, licznych transakcjach z partnerami, dzięki czemu nie jest uzależniona od dużych przetargów. W ofercie AB jest ponad 35 tys. produktów pochodzących od 400 producentów. Przedsiębiorstwo sprzedaje także zaawansowane rozwiązania – serwery, macierze, urządzenia sieciowe; sprzęt RTV i tzw. małe AGD.


Handlowcy Roku 2011

 

 

 

 

Aneta Stanek

AB

 

 

Aneta Stanek jest handlowcem w pełnym tego słowa znaczeniu. Posiada niezbędną do działania w branży IT wiedzę i doświadczenie. Nie brakuje jej zdolności komunikacyjnych. Najbardziej jednak resellerzy cenią w niej to, że jest osobą pomocną i niezmiernie zaangażowaną w swoją pracę.


Artur Wojcieszuk

Veracomp

 

 

Artur Wojcieszuk to profesjonalista na 200 procent. Jest handlowcem niezwykle rzetelnym i zawsze dobrze nastawionym do klientów. Rozumie ich oczekiwania, każdego traktuje indywidualnie. Resellerzy nie muszą się obawiać, że któraś z ich ważnych potrzeb zostanie zlekceważona.


Monika Fornowska

ABC Data

 

 

Fani Moniki Fornowskiej wypowiadają się o niej: idealna współpraca od lat, tak trzymać! Pani Monika ma bardzo profesjonalne podejście do kontrahentów – dużo wie o produktach, które sprzedaje, jest szybka w działaniu, zawsze pod telefonem. Nie brakuje jej poczucia humoru i cierpliwości, co pomaga w pracy z klientami.

Rozpoczęcie tegorocznego plebiscytu odbyło się w listopadzie w siedzibie naszego wydawnictwa. Podczas imprezy o drinki zadbała firma Bacardi-Martini Polska, producent wina musującego Martini Proseccoa.