Kasowanie danych w trosce o środowisko
W niektórych przypadkach nawet fizyczne zniszczenie nośnika nie chroni przed niepowołanym dostępem do danych. Dlatego zalecane jest korzystanie z profesjonalnych rozwiązań, zgodnych z przyjętymi na świecie standardami.

Należąca do CebITgroup wrocławska firma Wiperapp EP od blisko pięciu lat pracuje nad najbardziej skutecznym, bo elektronicznym, bezpiecznym dla komputerowych nośników pamięci kasowaniem danych. Jej flagowym produktem jest Wiperapp – modułowe oprogramowanie służące do nieodwracalnego usuwania informacji, zgodne ze standardem NIST 800–88 (rewizją 1) oraz spełniające wymagania FBI, CIA, FMV oraz ABW. Dzięki temu można go używać do celów prywatnych i z powodzeniem stosować w firmach i instytucjach państwowych. Ma to szczególne znaczenie tam, gdzie usuwane informacje są chronione prawem (dane osobowe lub stanowiące tajemnicę służbową, zawodową itd.). W takich przypadkach konieczne jest postępowanie zgodne z obowiązującymi procedurami.
Nowoczesne metody usuwania danych, wykorzystywane przez Wiperapp, uniemożliwiają ich odzyskanie nawet za pomocą najbardziej zaawansowanych narzędzi, ale nie ograniczają trwałości nośników (szczególnie dysków SSD). Te, z których dane usunięto z użyciem oprogramowania Wiperapp, zostały wysłane do wiodących firm zajmujących się odzyskiwaniem danych. Żadna nie odniosła sukcesu.
W oprogramowanie Wiperapp zostało wbudowane też narzędzie do audytów sprzętu. Zbiera ono informacje na temat wszystkich podłączonych do sieci komputerów oraz przekazuje użytkownikowi pełną specyfikację techniczną każdego z nich.
Marcin Wyrwas
prezes zarządu Wiperapp EP
Dzisiaj najpowszechniejszą w Polsce procedurą kasowania danych jest fizyczne zniszczenie nośnika. Metoda ta ma jednak dwie wady: specjalistyczne laboratoria potrafią odzyskać dane w teoretycznie beznadziejnych przypadkach, więc ten sposób usuwania informacji może okazać się nieskuteczny. Poza tym w wyniku takiego procesu powstają duże ilości elektrośmieci. Uważamy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko, w którym żyjemy. Dlatego staramy się tworzyć rozwiązania w taki sposób, aby umożliwić dalsze korzystanie z nośników danych.
Sprzęt do niszczenia
Ciekawostką, która może zainteresować wielu klientów, jest Wiperbox. To miniaturowy serwer z zainstalowaną aplikacją Wiperapp, umożliwiający bezpowrotne usuwanie danych z komputerów, do których zostanie podłączony (bezpośrednio kablem RJ-45 lub przez przełącznik w ramach wydzielonej sieci). Dzięki temu nie trzeba korzystać z internetu – komputery zawierające poufne dane (a takie przede wszystkim powinny być bezpowrotnie kasowane) nie powinny mieć dostępu do globalnej sieci. Wiperbox jest przeznaczony dla przedsiębiorstw, w których zachodzi potrzeba usunięcia danych z bardzo dużej liczby komputerów (do 250). Świetnie sprawdza się w firmach zajmujących się odsprzedażą używanych komputerów.
Kolejne urządzenie to Wiperair – miniaturowy, mieszczący się w kieszeni moduł zapewniający bezprzewodową komunikację z serwerem Wiperbox. Umożliwia bezpieczne usuwanie danych z komputerów, w których nie ma zainstalowanej karty sieciowej, ale są wyposażone w port USB. Nadaje się też do usuwania danych z systemów komputerowych, których nośniki informacji ze względów bezpieczeństwa nie mogą być wynoszone poza siedzibę firmy lub instytucji (np. używane przez banki, wojsko, policję, służby specjalne itd.).
Dla firm, które chcą jednocześnie kasować dane z wielu twardych dysków w centrach danych, przeznaczone jest rozwiązanie Wiperack. Współpracuje z nośnikami o różnych rozmiarach, również zainstalowanymi w macierzach dyskowych lub ramkach, dzięki czemu nie trzeba ich demontować. Wiperack może być wyposażony w zasilacz UPS, aby zapewnić bezproblemowy proces kasowania, który zostanie zakończony nawet w przypadku awarii zasilania.
Rozwiązania sprzętowe zaprojektowane przez firmę Wiperapp EP zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego RP. Resellerzy i integratorzy zainteresowani ich odsprzedażą lub nabyciem do własnego użytku i w celu świadczenia usług powinni kontaktować się bezpośrednio z producentem.
Dodatkowe informacje:
Bogusław Seredyński, Project Manager, Wiperapp EP, boguslaw.seredynski@cebitgroup.pl
Podobne artykuły
Dane zniszczone do ostatniego bitu
Jednym z filarów strategii zarządzania poufnymi danymi powinno być trwałe niszczenie nośników (albo zapisanych na nich plików), gdy te przestaną być potrzebne. Od lat w tej dziedzinie specjalizuje się – także we współpracy z partnerami – firma HitITgroup.
Zaszyfrować, a na koniec zniszczyć
W kontekście RODO bardzo wzrosło znaczenie szyfrowania danych, ich ochrony przed wyciekiem oraz skutecznego kasowania i niszczenia. Jednak wciąż firmy popełniają rażące błędy, których konsekwencją mogą być nie tylko dotkliwe kary finansowe.
Skuteczne kasowanie danych w modelu „pay-per-use”
Jeszcze w bieżącym roku DISKUS wprowadzi do oferty nowy demagnetyzer ProDevice ASM240. Za jego pomocą sam producent, a także jego partnerzy będą świadczyć usługi kasowania informacji z nośników magnetycznych.