Veeam Software ponad dekadę temu wpadł na pomysł, żeby opracować  oprogramowanie do backupu maszyn wirtualnych VMware’e. To był strzał w dziesiątkę.  W podobnym kierunku zmierza firma HYCU, która w ubiegłym roku wprowadziła na rynek system do tworzenia kopii zapasowych i archiwizacji maszyn wirtualnych Acropolis Nutanix. 

– Rozwiązania do ochrony danych muszą ewoluować. Nie mogą być statyczne, bowiem pracują w niespójnych, zmiennych środowiskach. Mamy do czynienia z różnymi typami aplikacji i urządzeń i coraz mniej czasu na wykonanie backupu.  Dlatego wychodzimy z założenia, że przyszłość tego typu rozwiązań należeć będzie do aplikacji adresowanych do obsługi konkretnej platformy – mówi Simon Taylor,  prezes HYCU. 

HYCU zaczęło swoją przygodę z backupem od Nutanixa.  Na pierwszy rzut oka decyzja wydaje się dość kuriozalna.  Systemy Nutanixa realizuje funkcje tworzenia snapshotów, klonowanie, replikację, kompresję czy deduplikację. Poza tym najważniejsi dostawcy systemów do tworzenia kopii zapasowych zapewniają wsparcie dla wirtualizatora Acropolis.  

– Walorem oprogramowania  HYCU jest funkcjonalność.  Nasz produkt oferuje backup do chmury publicznej, backup z poziomu aplikacji, archiwizację, tworzenia kopii zapasowych, zarządzanie katalogiem kopii zapasowych czy backup bezgagentowy. – przekonuje Simon Taylor. 

Niedawno HYCU zintegrowało swój produkt z Nutanix Mine, co znacznie ułatwia użytkownikom wykonywanie kopii backupu w ramach platformy Cloud Nutanix Enterprise.  Dzięki temu administratorzy mogą kontrolować kopie zapasowe za pośrednictwem konsoli Prism. 

– Dążymy do tego, aby nasze rozwiązanie było atrakcyjne dla osób, które doskonale znają platformę Nutanixa, ale niekoniecznie są specjalistami od backupu.  – dodaje Simon Taylor. 

 

Choć HYCU działa nieco ponad roku pozyskało już około tysiąca klientów.  Na liście referencyjnej startupu znajdują się m.n Honeywell, Emerson czy United States AIr Force.  Firma sprzedaje swój produkt poprzez kanał partnerski. 

 

Mniej interesujący z punktu widzenia resellerów jest drugi produkt startupu – backup dla Google Cloud Platform (GCP), dostępn jedynie na GCP Marketplace.  Na tym jednak nie koniec. HYCU zamierza rozwijać swoją ofertę i  wprowadza  na rynek system Protege, który realizuje funkcje odzyskiwania w środowiskach multi-cloud – odzyskiwania danych po awarii w chmurze, migrację danych pomiędzy różnymi i scentralizowane zarządzanie.