Badanie objęło firmy zatrudniające do 250 osób. Większość przedsiębiorców zapytana, jaka ich zdaniem będzie koniunktura gospodarcza w najbliższych miesiącach, odpowiedziała, że się pogorszy (52 proc.), w tym 19 proc. spodziewa się zdecydowanego pogorszenia. Jedna piąta oczekuje poprawy sytuacji, ale tylko 2 proc. firm uważa, że będzie zdecydowanie lepiej. Spora grupa (27 proc.) jest zdania, że nic się nie zmieni. 

Wskaźnik koniunktury gospodarczej, opracowany na podstawie średniej arytmetycznej wyników badań, wyniósł 39,44 pkt w 100-punktowej skali. Wartość mniejsza niż 50 pkt oznacza negatywne nastawienie. ZPP wraz z Maison Institute przeprowadził badanie po raz pierwszy.

– Mimo braku punktu odniesienia, który pojawi się dopiero przy kolejnej fali badania, wyraźnie widać, że nastroje wśród przedsiębiorców są nienajlepsze i większość pesymistycznie patrzy w najbliższą przyszłość – skomentował wyniki Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. – W tym kontekście trudno zrozumieć hurraoptymistyczne prognozy Ministerstwa Finansów dotyczące wpływów podatkowych.

Nienajlepsze nastroje panujące w małych i średnich firm mogą mieć negatywny wpływ na rozwój sytuacji gospodarczej, gdyż według ZPP tego typu przedsiębiorstwa stanowią 99,8 proc. wszystkich firm w Polsce, tworzą 3/4 miejsc pracy i 67 proc. PKB.