Policja dobrała się do sprzedawców, oferujących na aukcjach nielegalne klucze oprogramowania. Funkcjonariusze z wydziału dw. z cyberprzestępczością KWP w Opolu zatrzymali 2 mężczyzn w wieku 26 lat – mieszkańców woj. mazowieckiego. Są podejrzani o wprowadzenie do sprzedaży 11 tys. nielegalnych kluczy software’u. Ich rynkowa wartość to ok. 18 mln zł – ustalili śledczy.

Policja przeczesuje aukcje

Cyberkryminalni z opolskiej policji wpadli na trop lewego handlu monitorując aukcje na znanym portalu ogłoszeniowym. Wyłowili podejrzane oferty sprzedaży kluczy oprogramowania, jak to ujęto, jednej z wiodących światowych marek.

Jak ustalono, mężczyźni wystawiając oferty założyli kilka fałszywych kont internetowych i rachunki bankowe podszywając się pod inne osoby. Z nielegalnego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Ponad 80 zarzutów

Oprócz software’u zatrzymani mieli szerszy „asortyment”. Sprzedawali też podrobione perfumy i fałszowali faktury. Śledczy podejrzewają, że „wyprali” ok. 160 tys. zł. Wyłudzali również pożyczki z tarczy antykryzysowej. W sumie mają ponad 80 zarzutów. Grozi im do 8 lat więzienia. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Film z akcji zatrzymania