Policja zatrzymała 42-letniego kierownika finansowego, zatrudnionego w oddziale międzynarodowej korporacji IT w Gdańsku. Jak twierdzą służby, od listopada 2019 r. do maja 2022 r. doprowadził spółkę do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę ponad 13 mln zł.

Jak ustalono w ramach wewnętrznych procedur zwracał się do innych pracowników o zatwierdzanie przelewów, które miały trafiać na rachunki skarbówki albo kontrahentów spółki. W rzeczywistości przelewy szły na jego prywatne rachunki bankowe. Wykorzystywał przy tym 7 takich kont.

Podejrzanego zatrzymano w Szczecinie i przewieziono do Gdańska, gdzie w oliwskiej prokuraturze usłyszał zarzut oszustwa na mieniu znacznej wartości. Nie przyznał się i odmówił złożenia wyjaśnień. Trafił do aresztu na 1 miesiąc. Grozi mu do 10 lat więzienia. Zastanawiające, że – biorąc pod uwagę, iż wyciągał środki z firmy przez 2,5 roku – dość późno zorientowano się, że coś nie gra.

Podejrzany lubił kolekcjonować zegarki… (zdj. Komenda Miejska Policji w Gdańsku)

Na poczet przyszłych kar policja zabezpieczyła należące do mężczyzny mienie o łącznej wartości 4 mln zł, w tym 5 aut, zegarki, perfumy, sprzęt RTV i AGD, kosmetyki. Jak ustalili funkcjonariusze, podejrzany kupił te przedmioty za pieniądze pochodzące z przestępstwa. Planowane jest również zabezpieczenie należących do niego nieruchomości.

Do zatrzymania doszło dzięki współpracy gdańskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą, kryminalnych ze Szczecina i prokuratury rejonowej Gdańsk Oliwa.

…podobały mu się też szybkie auta. Według policji zostały kupione za wyłudzone z firmy pieniądze.