W kraju mnożą się doniesienia o awariach drukarek fiskalnych. Wysiadły urządzenia m.in. w sieci Multikino, sklepach Zoomax, niektórych pizzeriach DaGrasso, urzędach. Drukarki wyświetlają komunikat "błąd zegara", co ma związek z 2020 rokiem. 

Okazało się, że problem dotyczy drukarek Delio marki Novitus. Producent twierdzi, uruchomił akcję serwisową.

"W dniu 1 stycznia 2020 w drukarkach Delio wystąpił „błąd zegara” blokujący możliwość wystawienia paragonów z właściwą datą. Błąd został już zlokalizowany i określono sposób jego naprawy. Niestety niemożliwe jest dokonanie naprawy u klienta i konieczna jest interwencja serwisu producenta." – poinformował Novitus.

Firma zaleca podmiotom, które mają problem z Delio, by dostarczyły sprzęt do obsługującego ich partnera, który zajmie się procedurą naprawy.

Producent uspokaja, że "proces naprawy nie jest długotrwały", choć ze względu na konieczność kolejkowania zleceń nie jest w stanie podać dokładnych terminów. Zapewnia, że jego serwisy w całej Polsce "pracują bez przerwy" nad usuwaniem usterek. Tak czy inaczej firmy narażone są na kosztowne przestoje. Jeden z komentujących na stronie producenta na Facebooku sugeruje oferowanie urządzeń zastępczych przedsiębiorcom, którzy mają problem z drukarkami fiskalnymi.

Novitus działa od 25 lat. Podaje, że dotychczas wprowadził na rynek ponad 1 mln urządzeń fiskalnych i jest to pierwsza tego typu awaria.