Politechnika Wrocławska, Ministerstwo Cyfryzacji i gmina Miękinia zawarli porozumienie, związane z budową fabryki Intela w Polsce. List intencyjny przewiduje współpracę w zakresie prac badawczo-rozwojowych, opracowanie programu kształcenia uczniów z nauk ścisłych i nowych technologii oraz wspólne przedsięwzięcia edukacyjne.

Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników ma powstać na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej w dolnośląskiej gminie Miękinia. Inwestycję wartą ok. 19 mld zł zapowiedziano w czerwcu br.

List intencyjny podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i Jan Grzegorczyn, burmistrz Miękini.

Jak zapowiedział, Miękinia chce stworzyć zespół szkół elektronicznych, który działałby pod patronatem PWr i Intela.

„Chcielibyśmy, żeby kadry były kształcone na miejscu i mogły partycypować w budowaniu własności intelektualnej i w tworzeniu nowoczesnej techniki” – podkreślił minister.

Umowa zakłada m.in. opracowanie programu kształcenia uczniów w zakresie nauk ścisłych, nowych technologii i języków obcych, prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych, kształcenia kadry oraz organizowaniu wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych (seminaria, konferencje naukowe, cykliczne spotkania dyskusyjne).

Rektor: będą nowe kierunki studiów

Tak wielkie projekty to dla nas ogromna szansa. Z jednej strony dysponujemy wielkim potencjałem, który został bardzo dobrze oceniony przez firmę Intel już na etapie negocjacji, ale wyobrażam sobie, że dzięki tej inwestycji i ze wsparciem władz nasza uczelnia bardzo się zmieni. Zapewne powstaną nowe kierunki studiów lub specjalności, a także laboratoria i katedry dostosowane do pojawiających się nowych zagadnień naukowych” – mówił Arkadiusz Wójs.

Inwestycja powstanie na terenie o powierzchni niemal 300 ha. Intel wybrał tę lokalizację m.in. ze względu na zaplecze infrastrukturalne i bliskość ośrodka akademickiego z uczelnią techniczną.

Powstał specjalny zespół ds. inwestycji Intela

We wrześniu Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski, powołał specjalny zespół ds. inwestycji Intela. W jego skład weszli przedstawiciele m.in. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wód Polskich, Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Politechniki Wrocławskiej.