Dwunastu operatorów telefonii komórkowej w naszym kraju wystąpiło w tym roku do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) o zgodę na wprowadzenia dopłat za połączenia w roamingu – poinformował portal Interia Biznes. Jako pierwsi, już w czerwcu, wnioski złożyli operatorzy sieci NC+ i Plus. Potem dołączyło kolejnych dziesięciu operatorów. Teraz jeszcze T-Mobile kończy przygotowywanie wniosku.

Telekomy swoje działania motywują wzrostem kosztów, który nastąpił po wprowadzeniu zasady roam like at home (RLAH). Dzięki tej regulacji od czerwca br. w innych krajach Unii Europejskiej możemy korzystać z telefonów komórkowych jak we własnym kraju. Operatorzy poprosili Urząd Komunikacji Elektronicznej o zgodę na zastosowanie dopłat, czyli możliwość obciążenia klientów za roaming wyższymi  stawkami niż za połączenia krajowe. Zgodnie z przepisami, dopłaty nie mogą zapewniać operatorowi zysku, lecz niwelować straty ponoszone na usługach w roamingu.

Większość operatorów, którzy dostali zgodę od UKE, na razie nie wprowadza dodatkowych opłat. Traktuje uzyskaną możliwość jako rodzaj zabezpieczenia. Z podjęciem decyzji o uruchomieniu dodatkowych opłat czekają m.in. Plus i Netia. Nowe cenniki, jak informuje Interia Biznes, wprowadzają natomiast mniejsze firmy. Nowe stawki wprowadza m.in. Virgin Mobile. Na pobieranie dopłat do połączeń w roamingu zdecydował się także inny wirtualny operator – Premium Mobile.

Na decyzję regulatora czekają jeszcze trzy telekomy: Play, Orange i Polskie Sieci Cyfrowe.

Źródło: Interia Biznes