Chiński koncern Tencent kupił większościowy pakiet akcji w Techlandzie – ustalił „Puls Biznesu”. Za ok. 2/3 udziałów miał zapłacić ponad 6 mld zł. Wcześniej głównym udziałowcem spółki był jej założyciel i prezes Paweł Marchewka i powiązany z nim podmiot.

Wrocławskie studio to jeden z najdłużej działających i największych producentów gier w kraju. Techland powstał w 1991 r. W 2022 r. osiągnął 1,11 mld zł przychodów, 6 razy więcej niż w 2021 r., przebijając pod tym względem CD Projekt (953 mln zł). Według sprawozdania finansowego taka dynamika to głównie zasługa wprowadzonej w lutym 2022 r. gry Dying Light 2. W pierwszy miesiąc od premiery sprzedało się ponad 5 mln egzemplarzy. Znaczny wzrost przychodów wpłynął pozytywnie na wyniki spółki – zysk netto za 2022 r. wyniósł 746,8 mln zł.

Tencent należy do największych globalnych firm internetowych. W 2022 r. miał 82 mld dol. przychodów.

W lipcu br. Paweł Marchewka zapowiedział, że Tencent stanie się większościowym udziałowcem Techlandu.

„Współpraca z Tencentem pozwoli nam przyspieszyć realizację wizji naszych gier. Wybraliśmy sojusznika, który nawiązał już współpracę z niektórymi z najlepszych na świecie firm z branży gier wideo i pomógł im osiągnąć nowy poziom, szanując jednocześnie ich sposób działania” – informował prezes.

„Zachowamy pełną własność naszych praw własności intelektualnej, zachowamy swobodę twórczą i będziemy nadal działać w sposób, który naszym zdaniem jest słuszny. Zamierzam także nadal pełnić funkcję dyrektora generalnego studia” – oznajmił lider Techlandu.