Mimo porwanych łańcuchów dostaw, rosnącej inflacji i zagrożeń geopolitycznych giganci z branży w większości mają się znakomicie. Ok. 80 proc. z 25 największych firm technologicznych (pod względem przychodów) osiągnęło dwucyfrowy wzrost zysku netto (r/r) w minionym roku finansowym – według danych GlobalData.

„Pandemia przyspieszyła trend cyfryzacji i wiele z 25 największych firm odniosło z tego korzyści” – komentuje Ragupathy Jayaraman, analityk w GlobalData.

W tym ekskluzywnym towarzystwie wyróżniają się trzej główni dostawcy infrastruktury chmurowej — AWS, Microsoft i Google Cloud — odnotowali ponad 35-procentowy wzrost r/r przychodów z chmury w roku finansowym 2021.

Amazon, Apple i Alphabet (Google) to firmy z branży, które wypracowały największe przychody w 2021 r. – według danych Global Data. Amazon miał obroty 469,8 mln dol. (+21,7 proc.).

Rosną przychody z reklam cyfrowych

Wśród koncernów cyfrowych Alphabet, Meta i Tencent osiągnęli poprawę przychodów o ponad 20 proc. r/r oraz średnio o ponad 30 proc. co roku w latach 2017-2021.

To efekt tego, że przychody z reklam internetowych Alphabetu i Meta okazały się wyższe o ponad 35 proc. dzięki większemu popytowi na reklamy.

Z kolei w Tencencie segment usług dodanych, fintech i usługi biznesowe oraz reklama online również znacząco przyczyniły się do wzrostu przychodów tej firmy.

Smartfony też pomogły wynikom

Producenci, których największym biznesem są smartfony – Apple i Xiaomi – odnotowali dwucyfrowy wzrost rok do roku oraz średnio w ciągu 5 lat.

Wyższy bilans obrotów Apple’a wynikał przede wszystkim ze zwiększonej sprzedaży ostatnich modeli iPhone’a, podczas gdy Xiaomi w dużej mierze skorzystało z zapotrzebowania na świecie.

Zyskowne HP

HP i Alphabet osiągnęły ponad 90 proc. r/r wzrost zysku operacyjnego i średnio dwucyfrowy w latach 2017-2021.

Dobre przychody i korzystne ceny = wzrost zysku HP
HP był jedyną firmą, która odnotowała trzycyfrowy wzrost zysku netto r/r w roku 2021. Tak duży wzrost był spowodowany dobrymi wynikami przychodów i korzystnymi cenami, w tym mniejszymi promocjami i wpływem kursów walut obcych.

Wzrost przychodów HP był spowodowany popytem związanym z pracą i nauką zdalną podczas pandemii, co pomogło firmie zrekompensować wyższe koszty, w tym koszty towarów i SG&A.

Alphabet osiągnął natomiast największą poprawę zysku netto w minionym roku (+88,8 proc. r/r), przy największym skoku sprzedaży w czołówce (+41,2 proc., do 257,6 mln dol.).

Duża dynamika przychodów Alphabetu przy spadku kosztów amortyzacji o 2,6 mld dol. przełożyła się na spory zysk operacyjny firmy.

Z kolei w ciągu 5 lat najwyższy wzrost profitów miał Amazon – średnio o 82,1 proc. rocznie. Najsłabiej w tym okresie spisał się Samsung, gdzie w ujęciu 5-letnim zysk zszedł w dół (średnio -1,6 proc. rocznie).

Nie wszystkim tak dobrze się powiodło

Pegatron był jedyną dużą firmą, która raportowała spadek przychodów o 4,8 proc. ze względu na słaby popyt w segmentach komputerów i elektroniki użytkowej w II i III kw. 2021 r.

Sony, Intel, Cisco także ze spadkiem zysku

Sony, Intel i Cisco pokazały mniejszy zysk netto rok do roku, w tym Sony o 14,3 proc. r/r, ze względu na wyższą rezerwę na podatek dochodowy.

Zarówno Intel, jak i Cisco odnotowały spadek zysku netto r/r z powodu rosnących wydatków na badania i rozwój i innych związanych z restrukturyzacją.