W dniu 18 października w Kancelarii Premiera doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli przedsiębiorców poszkodowanych przez ZUS z członkami rządu. Ze strony władz w spotkaniu wzięli udział minister Michał Boni oraz prezes ZUS-u Zbigniew Derdziuk. Przedsiębiorców reprezentowali przedstawiciele Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP oraz dyrektor Biura Interwencji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Dorota Wolicka z prawnikami ZPP.

Spór dotyczy naliczania przez ZUS nienależnych składek od działalności gospodarczej przedsiębiorców, którzy skorzystali ze zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. ZUS wielokrotnie zapewniał o legalności takiego działania, a następnie po latach zaczął wyszukiwać ze swojego systemu osoby, które z niego skorzystały i domagać się od nich „zaległych” składek, często w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Przedsiębiorcy podkreślili, że działania podjęte przez ZUS mają charakter represyjny, bowiem uderzają wyłącznie w osoby posiadające drugi tytuł do ubezpieczenia, natomiast nie dotyczą chałupników, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej.

Prezes ZUS-u oświadczył: „Inaczej czytamy te same przepisy’. „ZUS przed 1999 rokiem czytał je tak samo jak my, również w biuletynach ZUS-owskich oraz w wydawanych w całej Polsce interpretacjach – skwitowała Dorota Wolicka, dyrektor Biura Interwencji ZPP.  – Tylko nagle zmienił stanowisko’.

Przedsiębiorcy przedstawili projekt rozwiązania legislacyjnego zakładającego całkowitą abolicję nienależnych składek. Minister Michał Boni zgodził się, że droga legislacyjna jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem tej kwestii. Kolejne spotkanie robocze zaplanowano na przyszły tydzień.