„Związek nie da się zastraszyć” – deklaruje zarząd Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w związku z konfliktem z T-Mobile Polska.

Operator wezwał organizację reprezentującą MŚP do zapłaty 1 mln zł w związku z publikacją w raporcie dotyczącym płacenia CIT w Polsce, w którym T-Mobile przedstawiono jako negatywny przykład daniny nieadekwatnej do skali działalności (ok. 30 tys. zł CIT za lata 2016 – 2020 przy łącznych obrotach ponad 43 mld zł).

Z kolei w ocenie T-Mobile ZPP „w niepełny i nierzetelny sposób” opisał realizację obowiązków podatkowych przez T‑Mobile Polska”, co podważa zaufanie do spółki. Firma tłumaczy, że niski CIT za lata 2016 – 2020 to efekt uwzględnienia w kosztach 4 mld zł opłaty za częstotliwości wpłaconej do budżetu państwa.

Związek odbija piłeczkę, twierdząc, że podał tylko publicznie dostępne informacje o wysokości zapłaconego przez spółkę podatku. Na dzisiejszej konferencji zarząd ZPP zarzucił operatorowi próbę zamknięcia ust.

Niesprawiedliwy system podatkowy obciąża MŚP

„Nasz raport pokazał, że polski system podatkowy jest skrajnie niesprawiedliwy: umożliwia największym firmom legalne płacenie podatku w minimalnej wysokości, bezwzględnie obciąża natomiast MŚP i osoby pracujące” – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Zwraca uwagę, że na tle konkurencji CIT od T-Mobile jest „zadziwiająco niski” – inni duzi operatorzy zapłacili wg raportu ZPP wyższe podatki za opisane 5 lat (najwięcej Play: 963 mln zł CIT przy 34,4 mld zł przychodów).

Prezes ZPP: to próba szantażu

„Pismo od T-Mobile traktujemy jednoznacznie jako próbę szantażu i zamknięcia nam ust. Mam jednak złą wiadomość: ZPP w dalszym ciągu będzie walczył o wprowadzenie jasnych, sprawiedliwych i równych reguł podatkowych uniemożliwiających agresywną optymalizację. Żadne wezwania do zapłaty milionowych sum nas przed tym nie powstrzymają” – deklaruje prezes Kaźmierczak.

Będzie nowa „Księga wstydu”

W ocenie zarządu ZPP, próba zastraszenia Związku przez T-Mobile może być związana z zapowiadaną publikacją kolejnej części „Księgi wstydu Ministerstwa Finansów”. Jak deklarują jednak członkowie zarządu, związek nie da się zastraszyć, a sam raport zostanie niebawem opublikowany.

T-Mobile Polska w piśmie do ZPP domaga się od związku publikacji w ciągu 14 dni przeprosin za „umieszczenie na swojej stronie internetowej informacji, które naruszają dobre obyczaje, zawierają wybiórce informacje dotyczące realizacji obowiązków T-Mobile Polska SA”. Oczekuje także wpłaty jako zadośćuczynienia 1 mln zł na Fundację Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.