Sage zamierza sprzedać swój biznes w Polsce – poinformował brytyjski koncern software’owy. To część większego planu dezinwestycji. W Europie na sprzedaż idzie także oddział Sage w Szwajcarii, a ponadto biznesy korporacji w Azji i Australii (z wyłączeniem kluczowych produktów globalnych) oraz południowoafrykańska firma Sage zajmująca się outsourcingiem płac.

Wartość aktywów Sage w Polsce na koniec roku finansowego (30 września 2020 r.) wyceniono na 23 mln funtów, a pasywa na 15 mln. Polską spółkę zarejestrowano w 2005 r.

W poprzednim roku finansowym, zakończonym 30 września 2019 r., polska spółka Sage wypracowała 117 mln zł przychodów z umów z klientami i 6,7 mln zł zysku netto. Rok wcześniej wynik wyniósł odpowiednio 99,4 mln zł oraz 6,3 mln zł.

Sage komentuje, że aktywa w wymienionych regionach przeznaczone na sprzedaż obejmują głównie produkty lokalne, które nie są częścią Sage Business Cloud. Jest to obecnie kluczowy biznes dostawcy.

Od licencji on-premise do SaaS

Sage dostarcza systemy do zarządzania przedsiębiorstwem. Firma w ostatnich latach przeszła transformację w dostawcę oprogramowania w chmurze i zapowiada dalsze inwestycje w tę ofertę. Obecnie według informacji firmy powtarzalne przychody z subskrypcji odpowiadają już za 90 proc. przychodów.

W minionym roku finansowym, zakończonym 30 września br., koncern odnotował 1,9 mld funtów przychodów (-1,7 proc.). Zysk operacyjny wyniósł 404 mln funtów (+5,8 proc.).

Biznesy przeznaczone do sprzedaży przyniosły łączne przychody w wysokości 98 mln funtów, o 2 mln mniej niż rok wcześniej, oraz zysk operacyjny w wysokości 15 mln funtów (-3 mln funtów r/r).

W Europie Środkowej i Południowej, z wyłączeniem Polski i Szwajcarii, penetracja subskrypcji wynosi obecnie 55 proc., w porównaniu z 46 proc. w poprzednim roku, a penetracja Sage Business Cloud 40 proc. w porównaniu z 27 proc. w poprzednim roku.