Globalny rynek notebooków powróci do zdrowego cyklu podaży i popytu w 2024 r. Wzrost dostaw wyniesie szacunkowo 3,2 proc. r/r , do 172 mln szt. – zdaniem TrendForce. Dla porównania za cały 2023 r. przewidywany jest spadek o 10,2 proc. r/r, do 167 mln szt.

Analitycy spodziewają się, że głównymi czynnikami wzrostu w 2024 r. będzie stopniowe uwalnianie stłumionego popytu komercyjnego i ekspansja w niektórych segmentach, takich jak chromebooki i notebooki gamingowe.

PC AI na razie pomogą tylko trochę

Co do podnoszonych ostatnio przewidywań rozwoju rynku komputerów wyposażonych w sztuczną inteligencję, to TrendForce zauważa, że nie ma on obecnie jasnej definicji, ale można go rozpatrywać przez pryzmat oprogramowania i sprzętu.

Np. Microsoft wypuścił asystenta Copilot, którego sprzedaż rozpocznie się w listopadzie jako usługi za 30 dol. miesięcznie, umożliwiając klientom biznesowym M365 wykorzystanie mocy obliczeniowej sztucznej inteligencji. Obecnie usługa jest w dużym stopniu zależna od serwerów w chmurze pod względem przechowywania i wydajności.

Po stronie sprzętu producenci procesorów skupiają się na ulepszeniu możliwości przetwarzania AI w urządzeniach końcowych w celu osiągnięcia większej wydajności, bezpieczeństwa i redukcji kosztów, eliminując potrzebę działania w chmurze.

Zdaniem TrendForce wprowadzenie na rynek nowych procesorów w 2024 r. ma położyć podwaliny pod wysokowydajne komputery wyposażone w sztuczną inteligencję.

Najpierw PC AI będzie kupował biznes

W ocenie analityków PC AI będą się rozwijać w oparciu o zaawansowane wymagania biznesowe.

TrendForce uważa, że ze względu na wysokie koszty aktualizacji oprogramowania i sprzętu związanego z komputerami wyposażonymi w sztuczną inteligencję, wczesny rozwój będzie skupiał się na zaawansowanych użytkownikach biznesowych i twórcach treści.

Nie spodziewa się natomiast, że pojawienie się komputerów wyposażonych w sztuczną inteligencję pobudzi dodatkowy popyt na PC. Większość aktualizacji nastąpi w sposób naturalny w ramach cyklu wymiany sprzętu biznesowego przewidywanego na rok 2024.

Bez pojawienia się w najbliższej przyszłości przełomowej aplikacji AI, która znacząco poprawiłaby doświadczenia związane z AI, szybkie zwiększenie popularności konsumenckich komputerów ze sztuczną inteligencją będzie trudne” – uważa TrendForce.

Problemem w czasach inflacji i wysokich stóp procentowych jest dodatkowo finansowanie zakupów przez klientów.

Dla przeciętnego konsumenta, w obliczu coraz mniejszych dochodów do dyspozycji, perspektywa zakupu drogiego, niepotrzebnego komputera jest prawdopodobnie pobożnym życzeniem producentów” – stwierdza TrendForce.

Niemniej jednak niekoniecznie tak będzie wiecznie. W dłuższej perspektywie rozwój bardziej zróżnicowanych narzędzi AI – w połączeniu z obniżką cen – może według ekspertów zwiększyć wykorzystanie konsumenckich PC AI.