Do 2030 r. wielkość globalnego rynku rozwiązań brzegowych osiągnie 155,9 mld dol. i będzie rosła w błyskawicznym tempie 36,9 proc. co roku (CAGR) w latach 2024–2030 – prognozuje Grand View Research. Dane obejmują sprzęt, oprogramowanie, usługi i brzegowe platformy zarządzane.

Przewiduje się, że integracja sztucznej inteligencji w środowisku brzegowym będzie napędzać rozwój rynku. Wynika to z konieczności ograniczenia obaw związanych z prywatnością danych oraz problemów z opóźnieniami i przepustowością.

Sterowanie maszynami i precyzyjne monitorowanie wymieniono jako przypadki użycia, które dobrze nadają się do zastosowania sztucznej inteligencji na brzegu.

Ponadto szacuje się, że zastosowanie edge computingu w telekomunikacji będzie rosło wykładniczo, do obliczeń w sąsiedztwie minicentrów danych firm telekomunikacyjnych.

Edge computing będzie wszędzie

Zdaniem analityków generalnie w najbliższych latach przetwarzanie brzegowe stanie się wszechobecne i będzie ewoluować w kierunku rozwiązań skoncentrowanych na platformach. Pozwoli to zmniejszyć złożoność infrastruktury i zapewnić programistom przyjazne dla użytkownika środowiska do wdrażania usług i aplikacji.

Potrzeba więcej serwerów

Do 2030 r. serwery brzegowe będą dynamicznie rosnącym segmentem sprzętu – według prognozy.

Pod względem edge computingu rynek AR/VR powinien wykazać wysoki średni wzrost wydatków w kolejnych latach, ze względu na rozbudowę sieci komórkowej, która umożliwi potencjalnie rozwój obliczeń brzegowych.

Jeśli chodzi o branże, Grand View Research przewiduje najszybszy wzrost w segmencie centrów danych.