Interpelacja w sprawie 5G i udziału w budowie tej sieci przedsiębiorstw, które były karane za korupcję, została skierowana w lutym br. do ministra cyfryzacji. Stanowisko w tej kwestii chce znać poseł PiS Tomasz Rzymkowski – informuje portal wp.pl.

Poseł wskazuje w tym kontekście na Ericssona. Otóż koncern w końcu ub.r. przyznał, że jego byli pracownicy dopuszczali się praktyk korupcyjnych i fałszowania ksiąg w kilku krajach Azji. Nieprawidłowości miały miejsce między 2000 r. a 2016 r. Amerykańskie władze wszczęły postępowanie w tej sprawie. W ramach ugody Ericsson zapłacił ponad 1 mld dol. kary.

CEO Borje Ekholm potępił wykryte praktyki i zapowiedział wdrożenie wewnętrznych procedur, które umożliwią lepszy nadzór.

W interpelacji poselskiej padły natomiast pytania o to, "czy ministerstwo podjęło działania mające na celu uniemożliwienie udziału w rozbudowie i wszelkich innych działaniach związanych z uruchomieniem sieci 5G tym przedsiębiorstwom lub spółkom zależnym takich przedsiębiorstw, które w ostatnich latach były karane za korupcję? Jeżeli tak, to jakim?".

Poseł pyta również, czy planowana jest nowelizacja prawa zamówień publicznych, w celu ograniczenia dostępu do przetargów firm, które były karane za korupcję w kraju lub zagranicą.

Przytacza również "Wspólną deklarację Polski i USA na temat 5G" z września ub.r., w której znalazł się m.in. zapis, że dostawcy uczestniczący w budowie sieci piątej generacji powinni być „zaufani i niezawodni”.

"Czy w świetle tych zapisów firma, która przyznała się do korumpowania urzędników i wręczania wielomilionowych łapówek, może być rozważana jako wiarygodny partner dla polskiego rządu?" – pyta poseł.

Według wp.pl Ericsson poinformował, że nie komentuje interpelacji poselskich.

Dotychczas sporo mówiło się o wątpliwościach wokół udziału Huawei w budowie sieci 5G w Polsce, po tym, jak na początku ub.r. aresztowano jednego z dyrektorów firmy w Polsce pod zarzutem szpiegostwa, jak również w kontekście wspomnianej deklaracji polsko – amerykańskiej.

Ericsson natomiast w ub.r. ogłosił strategiczną inwestycję w produkuję sprzętu 5G w Polsce. Firma ma również w kraju ośrodek badań i rozwoju, który pracuje m.in. nad siecią nowej generacji.

W tym roku budowa infrastruktury 5G powinna nabrać przyspieszenia. UKE ogłosił w marcu br. aukcję na 4 bloki częstotliwości dla sieci nowej generacji. Oferty będą przyjmowane do 23 kwietnia. Inwestycja zakłada postawienie minimum 2,8 tys. stacji bazowych 5G w kraju do końca 2025 r.