Globalne przychody ze sprzedaży dysków SSD dla przedsiębiorstw osiągnęły nowy najniższy poziom w II kw. 2023 r. i wyniosły 1,5 mld dol. Dołek wobec I kw. 2023 r. wyniósł aż 25 proc. Nadal duże zapasy doprowadzą do spadku średniej ceny dysków SSD dla przedsiębiorstw w III kw. br. o około 15 proc. (kw/kw). Wzrost w szczytowym sezonie prawdopodobnie będzie niższy od prognoz – twierdzi TrendForce.

Nadal marny popyt jest skutkiem pogorszenia koniunktury gospodarczej na świecie. W związku z tym dostawcy chmurowi nie spieszą się z zakupami.

Wprawdzie w aktualnym III kw. br. popyt na serwery AI utrzymuje się na wysokim poziomie, jednak liczba zamówień i dostaw serwerów ogólnego przeznaczenia nie wykazuje na razie oznak ożywienia, co przekłada się na wielkość zakupów dysków SSD dla przedsiębiorstw.

Analitycy spodziewają się, że w 2023 r. roczny wolumen sprzedaży SSD liczony w bitach będzie niższy niż w 2022 r.

Chcą nośników o dużej pojemności

Mimo że dostawcy SSD zmniejszyli moce produkcyjne, aby spowolnić wzrost zapasów, to nadal są one duże, stąd spodziewany jest dwucyfrowy spadek przeciętnych cen w III kw. br.

Tym niemniej w związku z coraz większym zapotrzebowaniem na serwery AI zwiększa się wykorzystanie korporacyjnych dysków SSD o dużej pojemności. Oczekuje się, że korzyści kosztowe związane z magazynowaniem o dużej pojemności QLC, będą stopniowo zwiększać penetrację rynku tą technologią. Ponadto rośnie zainteresowanie na SSD HBM i PCIe 5.0.

Zwrot do AI utrudnia czyszczenie zapasów

Samsung jako nr 1 na rynku SSD dotkliwie odczuł tegoroczny spadek popytu na serwery ogólnego przeznaczenia, co odbiło się na jego przychodach z SSD dla przedsiębiorstw.

Na dodatek zwrot w kierunku inwestycji w zaawansowane obliczenia oparte na AI utrudnił czyszczenie zapasów serwerów ogólnego przeznaczenia i doprowadził do znacznego spadku przychodów koreańskiego giganta z SSD enterprise (o 34 proc. kw/kw.).

W miarę jak przedsiębiorstwa coraz bardziej priorytetowo traktują usługi AI, preferowanymi rozwiązaniami pamięciowymi są DRAM i HBM. Brak jest wyraźnych dowodów na znaczący wzrost ogólnego popytu na SSD – stwierdza TrendForce.