Dostawcy SASE nie muszą obawiać się niepewności w gospodarce. Rynek ten, obejmujący SD-WAN i SSE (Security Service Edge), urósł aż o 38 proc. rok do roku w II kw. 2023 r. – według Dell’Oro Group.

Przychody kwartalne przekroczyły 2 mld dol., ustanawiając nowy rekord. Podwoiły się z 1 mld dol. w ciągu zaledwie 10 kwartałów, ponieważ przedsiębiorstwa starają się ulepszyć usługi sieciowe i bezpieczeństwa w erze rozwiązań mobilnych i chmurowych.

Co poprawia atrakcyjność SASE

„Mimo że cykle sprzedaży są dłuższe, a dodatkowa kontrola budżetu jest normą, byliśmy mile zaskoczeni siłą rynku SASE” – komentuje Mauricio Sanchez, starszy dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.

Poza argumentem doskonałej architektury SASE, zapewniającej użytkownikom bezpieczny dostęp do aplikacji w chmurze z dowolnego miejsca, widzimy, że SASE wkracza w obszary kompleksowego monitorowania aplikacji sieciowych i ochrony danych, co razem znacznie zwiększa atrakcyjność dla klientów” – ocenia dyrektor.

Cisco powróciło na fotel lidera

Cisco ponownie wskoczyło na pozycję numer 1 na całym rynku SASE, po tym jak po raz pierwszy straciło ją w I kw. 2023 r. na rzecz Zscalera.

Pięciu największych dostawców rozwiązań SASE w II kw. 2023 r. to: Cisco, Zscaler, Palo Alto Networks, Broadcom (Symantec) i Fortinet.

Przychody związane z SASE od jednego dostawcy (oferującego zarówno SD-WAN, jak i SSE) wzrosły o prawie 70 proc. r/r i stanowiły ponad połowę rynku SASE. Zdaniem ekspertów ten model opanuje rynek.

Pięciu największych dostawców SASE od jednego dostawcy to Cisco, Palo Alto Networks, Fortinet, Netskope i Versa Networks.