„Rozstrzygnięto przetargi w większości z 73 regionów, wyłoniono konkretne modele laptopów, które trafią do rąk uczniów” – poinformował minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

Ostatnio informowano o rozstrzygnięciu w 49 regionach.

Producenci sprzętu są różni, ale wszystkie laptopy, bez względu na model i producenta, spełniają określone wymagania techniczne.

Do przetargu na 394 tys. laptopów zakwalifikowało się 13 firm, które zaproponowały 6 modeli:
Lenovo V15 G3 IAP CTO,
HP ProBook 440 G9,
Dell Latitude 3540,
ASUS ExpertBook B1502CBA,
Acer TravelMate P215-54,
Acer TMP214-54.

Budżet postępowania to blisko 1,2 mld zł.

System operacyjny i bezpłatny software

Każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce, publicznej i niepublicznej, otrzyma bezpłatny laptop na własność (dokładniej właścicielami będą rodzice/opiekunowie dziecka).

Sprzęt będzie miał zainstalowany system operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Rodzice i szkoła będą mogli zdecydować o instalacji dodatkowego oprogramowania. W ramach programu „Laptop dla ucznia” będą dostępne dodatkowe materiały edukacyjne i bezpłatne wersje elektronicznych podręczników – poinformował szef resortu cyfryzacji.

Sprzęt został objęty 36-miesięczną gwarancją z obowiązkiem reakcji dostawcy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia awarii. Naprawa powinna być zrealizowana w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia, a jeśli będzie to niemożliwe, uczeń otrzyma sprzęt zastępczy. Usługa gwarancyjna będzie świadczona w systemie door-to-door. Rodzice nie będą więc musieli zawozić sprzętu do serwisu – przyjedzie kurier i odbierze paczkę.