W kolejnych regionach wybrano wykonawców, którzy dostarczą laptopy dla czwartoklasistów w ramach megaprzetargu na 394 tys. urządzeń.

Tym razem rozstrzygnięcia zapadły dla 49 regionów, gdzie dostawy mają objąć w sumie blisko 285 tys. komputerów (284 767 szt.) o wartości ponad 830 mln zł.

W każdym z regionów wybrany został oferent proponujący najniższą cenę. W zależności od regionu, wahała się ona od 2 872,05 zł do 2 950,77 zł za 1 laptopa.

Wyniki postępowań przetargowych

HP ProBook 440 G9 otrzymują uczniowe w 17 regionach: chełmsko-zamojskim, sandomiersko-jędrzejowskim, bytomskim, gliwickim, jeleniogórskim, kaliskim, krośnieńskim, nowosądeckim, nowotarskim, miasto st. Warszawa, oświęcimskim, przemyskim, rzeszowskim, szczecińskim, tarnobrzeskim, tarnowskim i wrocławskim.

Dell Latitude 3540 w ilości 83 561 szt. trafi do uczniów z 14 regionów: miasto Łódź, radomskiego, siedleckiego, suwalskiego, warszawsko zachodniego, białostockiego, elbląskiego, kieleckiego, konińskiego, krakowskiego, lubelskiego, miasto Kraków, płockiego i sieradzkiego.

Asus ExpertBook B1502CBA wybrano dla regionów: chojnicki, częstochowski, katowicki, koszaliński, nyski, miasto Poznań, olsztyński, warszawsko wschodni, włocławski.

Acer TravelMate P215-54 zostanie dostarczony do regionów: bydgosko-toruńskiego, ełckiego, gdańskiego, miasta Wrocław, poznańskiego i trójmiejskiego.

Acer TravelMateP214-54 otrzymają uczniowie z regionów: legnicko-głogowskiego, szczecinecko-pyrzyckiego oraz świeckiego.

W minionym tygodniu wybrano sprzęt i wykonawców w pierwszych 8 regionach.

W sumie regionów jest 73. Więc do rozstrzygnięcia, jakie urządzenia trafią do szkół, pozostało jeszcze 16.

Prawie 400 tys. laptopów podarowanych na własność uczniom

W sumie na zakup 394 346 laptopów dla czwartoklasistów przeznaczono blisko 1,2 mld zł. Otrzymają je na własność wszyscy uczniowie klas czwartych (a w zasadzie, zgodnie z literą prawa, ich rodzice) szkół publicznych i niepublicznych w Polsce.

Przekazanie laptopów będzie następować na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia. Cały sprzęt najpóźniej do 31 grudnia ma zostać przekazany.

Zakup jest finansowany w ramach KPO (Komponent C: Transformacja Cyfrowa). Ponieważ pieniędzy z KPO nie ma, środki pochodzą według ministra z prefinansowania, a wydatek ma zostać ostatecznie sfinansowany z funduszy europejskich.

Rozdanych urządzeń nie będzie można sprzedać przez 5 lat. W ich rozpoznaniu ma służyć zabezpieczenie w postaci grawerunku godła państwowego na obudowie. Laptopy oznaczono też naklejkami z logo UE.

Minister: pomogą uczniom w rozwoju umiejętności matematycznych

Naszym głównym celem jest wprowadzenie nowych technologii na stałe do edukacji dzieci i młodzieży. Kompetencje cyfrowe nie są już opcją dla młodych ludzi wchodzących na rynek pracy. Polska młodzież ma świetne wyniki w międzynarodowych badaniach umiejętności matematycznych i powszechny dostęp do sprzętu pomoże wykorzystać ten potencjał” – komentuje minister Janusz Cieszyński.