Nadal nie ma decyzji kluczowych regulatorów ws. akceptacji zakupu VMware’a przez Broadcoma, uzgodnionego w maju ub.r. za cenę 61 mld dol. Spore wątpliwości zgłosił brytyjski urząd (CMA).

W końcu marca br. CMA zdecydował o bardziej wnikliwej analizie fuzji. Wyraził przy tym obawę, że przejęcie może podnieść ceny serwerów i utrudnić innowacje. Jest też ryzyko, że Broadcom zaszkodzi konkurentom, nie dostarczając im komponentów sprzętowych zgodnych z VMware’m (takich jak karty interfejsu sieciowego i adaptery pamięci masowej). Co więcej, fuzja zdaniem regulatora może spowodować, że Broadcom uzyska poufne informacje handlowe dotyczące rywali współpracujących z VMware’m, np. dane planowanych produktów.

Zespół CMA prowadzący pogłębione postępowanie w tych kwestiach ma podjąć decyzję o akceptacji lub odrzuceniu fuzji do 12 września br.

Klienci nie wiedzą, co będzie dalej

Szanse, że umowa dojdzie do skutku, są 50/50″ – ocenia Rajesh Muru, główny analityk GlobalData.

Uważa, że ruch CMA może być dużą przeszkodą dla Broadcoma. Ale nie tylko ta firma ma problem.

Rynek nie dostrzega, że skutki ciągłej niepewności związanej z transakcją mogą zaszkodzić wartości marki VMware, ponieważ znaczna liczba klientów tej firmy zmaga się z tą sytuacją, rozważając swoje obecne i przyszłe inwestycje w VMwarea” – twierdzi Muru.

Jakie są ryzyka

Analityk uważa, że kluczowe będzie umożliwienie przez Broadcoma działania przez VMware na pewnym poziomie autonomii, aby umowa mogła wejść w życie.

Ponieważ VMware w segmencie serwerów oferuje więcej niż Broadcom dzięki silnym możliwościom chmury i wirtualizacji, jest ryzyko konfliktu z dostawcami dla innych graczy – zdaniem GlobalData.

Mniejszym zmartwieniem pozostaje kwestia cyberbezpieczeństwa, ponieważ obie firmy mają na tym rynku podobną pozycję, a ich produkty pokrywają się.

Według GlobalData światowy rynek wirtualizacji serwerów będzie warty ponad 15 mld dol. do 2030 r., przy rocznej stopie wzrostu 7-8 proc. Firma uważa, że w dłuższej perspektywie fuzja może mieć wpływ na konkurencyjne warunki gry w obszarze wirtualizacji serwerów (dla takich gigantów jak Oracle, Amazon, Google, Huawei, IBM, Citrix i Microsoft).

W IV kw. finansowym 2023, zakończonym na początku lutego br., przychody VMware’a wzrosły o 5 proc. r/r, do 3,71 mld dol. Połączenie przychodów z subskrypcji, SaaS i licencji wyniosło 2,03 mld dol. (wzrost o 7 proc. r/r). Zysk netto spadł natomiast o 16 proc. r/r, do 494 mln dol.