W nocy 10 marca wybuchł pożar w jednym 4 centrów danych OVHcloud w Strasburgu – SBG2. Około godz. 3 na miejscu była straż pożarna. Ognia nie udało się szybko opanować. Ok. godz. 4 pożar niszczył SBG2 i nadal stanowił zagrożenie dla pobliskich centrów danych – relacjonuje spółka.

Cały teren został odizolowany, odcięto energię elektryczną w zagrożonym obiekcie, co wpłynęło na wszystkie usługi w centrach SBG1, SBG2, SBG3 i SBG4 – poinformowało OVHcloud.

Obecnie pożar został opanowany. Nikt nie odniósł obrażeń, ani wśród pracowników, ani służb które zmagały się żywiołem – informuje spółka.

Spółka zaleca klientom centrów w Strasburgu uruchomienie Distaster Recovery Plan.

Na data center OVHcloud działa m.in. Baselinker, narzędzie do zarządzania e-commerce, stąd mogą pojawić się zakłócenia w działaniu także polskich e-sklepów korzystających z tego rozwiązania.

Jak poinformował na Twitterze prezes OVHcloud Octave Klaba, celem jest stworzenie planu ponownego uruchomienia, przynajmniej SBG3 i SBG4, może SBG1. Według ostatnich ustaleń wszystkie serwery w SBG3 pozostały nienaruszone (z tym że są obecnie wyłączone). Pomieszczenie sieciowe w SBG1 jest w porządku. Według dyrektora 4 pomieszczenia zostały zniszczone, 8 jest nienaruszonych.

Według niego plan na najbliższe 1-2 tygodnie to przebudowa 20KV dla SBG3, przebudowa 240V w SBG1 / SBG4, weryfikacja DWDM / routerów / przełączników w pomieszczeniu sieciowym A (SBG1), sprawdzenie połączeń Paryż/Frankfurt i przebudowa pomieszczenia sieciowego B (w SBG5).

OVHcloud ma 15 centrów danych w Europie.