Od 1 lipca 2022 r. wejdzie nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej, DVB-T2/HEVC. Zmiany będą następować etapami w poszczególnych województwach. Po ich wprowadzeniu odbiór sygnału na nieprzystosowanym sprzęcie nie będzie możliwy.

Jak wynika z badania Krajowego Instytutu Mediów, wymiany lub doposażenia w odpowiedni tuner będą wymagać telewizory w 2,27 mln gospodarstw domowych. Jak to zwykle bywa, zapewne wiele osób będzie zwlekać do ostatniej chwili z zakupem nowego urządzenia lub dodatku, więc w przyszłym roku zanosi się gorący okres dla sprzedawców telewizorów, pytanie tylko, czy sprzęt będzie dostępny.

Harmonogram zmian
Przełączenie na DVB-T2/HEVC nastąpi:
28 marca 2022 r. – w województwach lubuskim i dolnośląskim,
25 kwietnia 2022 r. – w zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
23 maja 2022 r. – w łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
27 czerwca 2022 r. – w warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

Według UOKiK większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli może odbierać sygnał w obecnym systemie DVB-T jak i nowym DVB-T2 (taki sprzęt jest w handlu od 5-6 lat). Tym niemniej urządzenie zgodne z DVB-T2 może potrzebować korekty ustawień. Urząd radzi, by informacje, czy telewizor spełnia nowe wymagania sprawdzić w instrukcji obsługi, w internecie lub bezpośrednio u producenta.

Plusem przejścia ma DVB-T2 powinna być poprawa jakości obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. W pojedynczym kanale będzie można „upakować” więcej programów, w tym więcej 4K. Ponadto zostanie uwolniona część częstotliwości zajmowanych obecnie przez DVB-T.

Najważniejsze wymagania nowego standardu
UOKiK radzi, by sprawdzić czy telewizor odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2, kodowanie obrazu w HEVC (H.265/MPEG-H) oraz fonię w MPEG-2 audio warstwa 2 i Dolby E-AC-3. Sprzęt podłączany do internetu powinien być zgodny ze standardem HbbTV w wersji 2.0.1 lub wyższej.
Aby można było oglądać obraz w rozdzielczości 4K, telewizor musi spełniać ponadto wymogi odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10, jak również odbioru dźwięku w Dolby AC-4.