W badaniu pytano przede wszystkim osoby zarządzające firmą, dyrektorów IT i menedżerów rekrutujących specjalistów IT. Okazało się, że zakup serwera lub serwerów opartych na Linuksie planuje w ciągu najbliższych 12 miesięcy 41 proc. respondentów, a 37 proc. zamierza nabyć serwer z systemem Microsoftu.

Ponadto zdecydowana większość (71 proc.) planuje w ciągu roku kupić i/lub wdrożyć rozwiązanie oparte na open source. Cechy najważniejsze przy zakupie według respondentów to połączenie trzech kryteriów: cena, bezpieczeństwo i parametry techniczne (44 proc.), w dalszej kolejności parametry w połączeniu z bezpieczeństwem (17 proc.), same parametry techniczne (15 proc.) oraz cena i parametry techniczne (12 proc.). Jedynie niewielka liczba badanych uznała, że cena jest najważniejszym kryterium zakupu (7 proc.).
 
Z zebranych danych wynika również, że 41 proc. respondentów w firmach planuje w ciągu najbliższego roku zatrudnić specjalistów od Linuksa.  Najbardziej poszukiwani fachowcy w tej dziedzinie to administratorzy systemów (59 proc.) i programiści (15 proc.).
Dwie trzecie (66 proc.) ankietowanych przy zatrudnianiu kieruje się doświadczeniem kandydata, po 5 proc. bierze pod uwagę posiadane certyfikaty i rekomendacje.

Na pytanie o najbardziej interesujące rodzaje szkoleń linuksowych, zdecydowana większość respondentów (59 proc.) wybrała zajęcia z zaawansowanych zastosowań Linuksa wraz z wirtualizacją usług, a 32 proc. wskazało na administrowanie serwerami.